خیلی از افراد معمولا آلودگی هوا رو به دلیل گازهای گلخانه ای، کارخانجات و خودروها میدونن و تصور می کنن آلودگی هوا فقط در بیرون از منزل هست. شاید باور اون سخت باشه، اما تحقیقات آژانس حفاظت از محیط زیست نشون دادن که هوای داخل منازل و محیط کار می تونه حتی ۵ برابر آلوده تر از فضای بیرون باشه. سالیانه تعداد بسیار خیلی از مردم بر اثر مریضیای به دلیل آلودگی هوای منزل جون خود رو از دست میدن، بدون این که حتی دلیل واقعی اونو بدونن.

خیلی از موارد آلوده کننده ی هوای منزل، همون لوازم و اثاثیه ی لازم منزل هستن که ما همیشه از اونا استفاده می کنیم. از طرفی خیلی از ما ساعات مهمی رو به ویژه در زمان استراحت در خونه پشت سر می گذاریم که با رعایت بعضی چند تا نکته مهم می تونیم این آلودگیا و اثرات منفی به دلیل اونا رو تا حد امکان کاهش دهیم و نقش مهمی در سلامت خود و خونواده مون اجرا کنیم.

۸ عامل آلودگی هوای منزل شما که شاید نمی دونستید آموزشی

۱. شمعا

۸ عامل آلودگی هوای منزل شما که شاید نمی دونستید آموزشی

بسیاری افراد دوست دارن در گوشه وکنار خونه به ویژه هنگام غذا خوردن، شمع روشن کنن. درسته که شمع باعث آرامش می شه و حالت شاعرانه ای به محیط خونه می ده، اما میدونید شمع چقدر هوای محیط رو واسه تنفس آلوده می کنه؟ همه شکلای جور واجور شمع از نوع پارافینی اون گرفته (که بدترین نوع شمعه) تا شمعای ساخته شده از روغنای گیاهی هنگام سوختن ترکیبات کربن آزاد می کنن. این ترکیبات باعث مشکلات ریوی و تنفسی می شن. بهتره اصلا شمع روشن نکنین یا اینکه از شمعای گیاهی استفاده کنین.

۸ عامل آلودگی هوای منزل شما که شاید نمی دونستید آموزشی

آرامش

۲. خوشبوکننده ی هوا

۸ عامل آلودگی هوای منزل شما که شاید نمی دونستید آموزشی

چند سال پیش، هنگامی که این همه خوشبوکنندهای شیمیایی در بازار موجود نبود، مردم واسه معطرکردن منزل از گلا و گیاهان خوشبو استفاده می کردن. اما الان استفاده از این مواد شیمیایی زیاد شده. خیلی از خوشبو کنندهای هوا مقادیر زیادی مواد سمی مثل اتیلن گلیکول اِتر آزاد می کنن که باعث مشکلات عصبی، خستگی و مشکلات تنفسی می شه. فتالات موجود در این خوشبوکنندها هم باعث ایجاد مشکل در سیستم غدد درون ریز نوزادان و مشکلات هورمونی در مردها می شه.

۳. فرشا

۸ عامل آلودگی هوای منزل شما که شاید نمی دونستید آموزشی

شمام از اون دسته افرادی هستین که عاشق بوی فرش تازه هستن؟ متأسفانه این عطر دلنشین، به دلیل ترکیبات آلی فرّار (VOC) است که گازهای خطرناکی مثل تولوئن، بنزن، فرمالدئید و استون آزاد می کنن. قرار گرفتن به مدت طولانی در خطر این گازها باعث سردرد، تحریک چشم، گلو و بینی می شه. فرشای بافته شده از الیاف مصنوعی مثل نایلون بیشتر از فرشای دستباف طبیعی این مواد رو آزاد می کنن.

گردوغباری که معمولا لابه لای پرزهای فرش جمع می شه هم باعث مشکلات تنفسی به ویژه در نوزادان می شه. واسه کاهش آلودگی به دلیل فرش، از فرشای بافته شده از الیاف طبیعی استفاده کنین و سعی کنین یه جور از اونو انتخاب کنین که پرزهای کوتاه تری دارن. بهترین وسیله واسه پاک کردن آلودگی و گردوغبار از فرش، جاروبرقی دارایه.

۴. رنگ، چسب و اجناس شیمیایی خونگی

۸ عامل آلودگی هوای منزل شما که شاید نمی دونستید آموزشی

در قدیم خیلی از رنگا شامل سرب بودن. سرب باعث آسیبای مغزی و عصبی، مشکل کلیه، مشکلات قلبی و عروقی می شه. رنگای جدید هم شامل ترکیبات آلی فرار هستن که حتی چند سال پس از رنگ آمیزی منزل، از بین نمی ره. این ترکیبات در درازمدت بر سلامتی آدم اثر منفی می ذارن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۸ اشتباهی که باعث می شه صبح ها خواب بمونین 

از برندی استفاده کنین که بدون سرب و ترکیبات آلی فرار باشه. این رنگا خطر کمتری دارن و سریع تر خشک می شن. هنگام رنگ آمیزی دهن و بینی تون رو بپوشونین و دره ها و پنجرها رو باز کنین.

۵. لوازم گرمایشی و پخت و پز

۸ عامل آلودگی هوای منزل شما که شاید نمی دونستید آموزشی

یکی از لازم ترین وسایل که در فهرست آلایندهای هوای منزل قرار دارن، لوازم گرمایشی مثل شومینه، بخاری و اجاق گاز هستن. اجاق گازها باعث تولید دی اکسیدنیتروژن می شن که با هوا مخلوط شده و اسیدنیتریک و نیتراتای آلی تولید می کنن. بخاریا هم در صورت ناقص سوختن یا وجود مشکل در دودکش باعث پخش گاز مونوکسیدکربن می شن. سردرد، سرگیجه، مریضی و حتی مرگ از نتیجه های وجود این گازها در منزله.

یکی از بهترین روش ها واسه کاهش خطرات به دلیل این لوازم گرمایشی، نصب هواکش و سیستم تهویه ی قوی در آشپزخانهه. وگرنه، هنگام کار با اجاق گاز پنجره رو باز بذارین. بررسی کنین لوله یا دودکش بخاری به درستی نصب شده باشن. یک دستگاه هشداردهنده ی مونوکسیدکربن در منزل نصب کنین.

۶. اثاثیه ی منزل

۸ عامل آلودگی هوای منزل شما که شاید نمی دونستید آموزشی

خیلی از اثاثیه و لوازم خونگی مثل مبلمون، تشک، کوسنا، لوازم الکترونیکی و وسایل کودک از فوما و مواد شیمیایی موسوم به «بازدارنده ی اشتعال» ساخته می شن. این مواد شیمیایی بسیار خطرناک هستن و می تونن خیلی راحت در هوا منتشر شن. طبق تحقیقات، مواد بازدارنده ی اشتعال به عنوان عامل مؤثر در سرطان، ناباروری، کاهش ضریب هوشی کودک و بلوغ زودرس در دختران شناخته شدن.

واسه کاهش خطر به دلیل این مواد شیمیایی نکات زیر رو رعایت کنین:

  • از و جاروبرقی دارای فیلتر واسه از بین بردن گردوغبار و آلودگی استفاده کنین.
  • به طور منظم کف زمین و مبلمون رو تمیز کنین.
  • سعی کنین تشک و وسایلی رو که کودک با اونا در ارتباطه از این مواد انتخاب نکنین.
  • کوسنا، تشکا و مبلمون باید حتما روکش پارچه ای محافظ داشته باشن. اگه پارچه ی روی اونا آسیب دیده یا پاره شده، به سرعت اونا رو عوض کردن کنین.
  • موکتا و زیراندازهای فوم دار یا ابریِ قدیمی رو عوض کردن کنین.

۷. اجناس الکترونیکی و پلاستیکی جدید

۸ عامل آلودگی هوای منزل شما که شاید نمی دونستید آموزشی

اجناس الکترونیکی که از پلی وینیل کلراید ساخته شدن، می تونن فتالات آزاد کنن. مواد پلاستیکی هم شامل مواد خطرناکی هستن که بر سلامتی آدم اثر منفی دارن. واسه کاهش این مضرات می تونین یک سیستم تهویه یا ی مناسب در منزل نصب کنین، دور کامپیوتر، چاپگر، تلویزیون و لوازم الکترونیکی دیگر رو به طور منظم با جاروبرقی تمیز کنین.

۸. اجناس پاک کننده ی خونگی

۸ عامل آلودگی هوای منزل شما که شاید نمی دونستید آموزشی

خیلی از مواد شوینده ی خونگی مثل سفیدکنندهای کلردار، پاک کنندهای فرش، مبلمون و لوازم منزل شامل مواد شیمیایی مضر مثل الکل، کلر، آمونیاک یا حلالای نفتی هستن. یکی از خطرناک ترین اونا، سفیدکننده ی کلرداره. مخلوط کردن سفید کننده با هر پاک کننده ی اسیدی مثل آمونیاک یا سرکه می تونه گاز کلر (گاز مورد استفاده در جنگای شیمیایی) تولید کنه که بسیار خطرناکه و استنشاق اون می تونه باعث مرگ شه. به جای این مواد شیمیایی می تونین از آب اکسیژنه (واسه سفیدکردن و تمیزکردن سطوح)، روغن درخت چای (واسه از بین بردن جرما و ضدعفونی کردن) و از سودا یا سرکه واسه تمیزکردن شیشها و کاشیا استفاده کنین. استفاده از تهویه ی مناسب موقع کار با این مواد ضروریه.

دسته‌ها: آموزشی