حتما تا به حال نام مریضی بواسیر یا هموروئید رو شنیدین. شاید این مریضی در گذشته بیشتر در افراد سالمند دیده می شد اما این روزها به خاطر سبک زندگی مدرن و رژیمای غذایی ناسالم، خیلی از جوونا هم به هموروئید دچار می شن. خیلی از افراد به دلیل اونکه از معاینه ی دکتر می ترسن یا خجالت میکشن، درمان هموروئید رو پشت گوش میندازن و وقتی به دکتر مراجعه می کنن که دیگر دیر شده و راهی به جز جراحی باقی نمونده. اما تموم موارد بواسیر حتما به جراحی احتیاج نداره. راهکارهای ساده تر و کم هزینه تری هم واسه کنترل و درمان این مریضی هست. در این مطلب سعی داریم شما رو به طور کامل با این مریضی دردناک، علائم، روشای درمان و پیشگیری از اون آشنا کنیم. امیدواریم با رعایت موارد ذکرشده در این مطلب هیچوقت به بواسیر دچار نشید یا کمه کم بتونین با مشاهده ی اولین نشونه ها، اونو کنترل و درمان کنین.

 

هموروئید یا بواسیر چیه؟

هموروئیدها یا بواسیرها، رگای خونی هستن که در دور مقعد یا قسمت پایینی راست روده (رکتوم) قرار دارن. بواسیرها می تونن داخلی یا خارجی باشن. بواسیرهای داخلی در داخل رکتوم هستن، درحالی که بواسیرهای خارجی در بیرون دهانه ی مقعد قرار دارن. هموروئیدها می تونن بعضی وقتا دردناک یا خارش دار شن. ممکنه هنگام اجابت مزاج دچار خونریزی شن.

هموروئید بسیار شایعه. ۷۵ درصد از مردم در یک برهه از زندگی شون به هموروئید دچار می شن. هموروئیدها در افراد بین ۴۵ و ۶۵ سال شایع تر هستن.

علائم هموروئید چه یه مدت طول میکشن؟

۸ روش طبیعی درمان بواسیر، علائم و علل ایجاد اون  آموزشی

اگه بواسیرهای شما کوچیک باشن، ممکنه علائم شما درعرض چند روز و بدون هیچ گونه درمانی برطرف شن. ممکنه لازم باشه تغییرات ساده ای در رژیم غذایی و سبک زندگی تون بسازین. بعضی هموروئیدهای داخلی اون قدر بزرگ می شن که از مقعد بیرون میزنن. اینا هموروئیدهای پرولاپس نامیده می شن. بهبود هموروئیدهای پرولاپس، مدت بیشتری طول می کشه و ممکنه به درمانای پزشکی احتیاج پیدا کنن.

بعضی از زنان در طول دوره بارداری به بواسیر دچار می شن. این به دلیل افزایش فشار در شکم، به ویژه در سه ماه سومه که می تونه باعث شه رگای رکتوم و مقعد بزرگ تر شن. هورمونای بارداری هم ممکنه احتمال تورم رگا رو زیاد کنن. اگه در طول دوره بارداری به هموروئید دچار شید، ممکنه علائم تون تا زمان تولد نوزادتان ادامه داشته باشه.

علائم هموروئید یا بواسیر چیه؟

ممکنه شما دچار هموروئیدهای داخلی باشین، اما هیچ گونه علائم زیادی نداشته باشین. بعضی وقتا اجابت مزاج می تونه یک هموروئید داخلی رو تحریک کنه و باعث خونریزی شه. اگه بواسیر داخلی از دهانه ی مقعد بیرون بزنه، ممکنه شما هنگام اجابت مزاج دچار خونریزی شید و علائم زیر رو در ناحیه مقعدتان داشته باشین:

 • خارش؛
 • سوزش؛
 • ناراحتی؛
 • درد؛
 • توده؛
 • تورم.

اینا همون علائمی هستن که درصورت داشتن هموروئیدهای خارجی تجربه می کنین.

واسه آرامش بواسیر چه کارایی می تونین انجام بدین؟

۸ روش طبیعی درمان بواسیر، علائم و علل ایجاد اون  آموزشی

آرامش

۸ روش طبیعی درمان بواسیر، علائم و علل ایجاد اون  آموزشی

اگه بواسیر دارین، ممکنه ایجاد تغییراتی در سبک زندگی تون به بهتر شدن سریع تر اون کمک کنه. یکی از علل بواسیر، زورزدن هنگام اجابت مزاجه. اضافه کردن غذاهای پرفیبر مثل سبزیجات، میوه ها و غلات کامل به رژیم غذایی می تونه به نرم شدن مدفوع کمک کنه و عبور اونو آسون تر کنه. شما باید واسه آرامش یبوست و کاهش میزان زورزدن موقع اجابت مزاج، مقدار زیادی آب بخورین.

اینا بقیه نکاتی هستن که ممکنه به کاهش علائم کمک کنن:

 • زمان نشستن در توالت رو به کمه کم برسونین.
 • هنگامی که احتیاج به اجابت مزاج دارین، در اسرع وقت به دست شویی برید.
 • واسه تغییر دادن موقعیت رکتوم، هنگام اجابت مزاج پاهایتان رو روی یک چهارپایه ی کوچیک بذارین. (یعنی هنگام استفاده از دست شویی فرنگی)
 • اگه باردار هستین، به پهلو بخوابید. این کار به کاهش فشار دور مقعد شما کمک می کنن.
 • در مورد مصرف یک نرم کننده ی مدفوع یا یک مکمل فیبرمانند پسیلیوم (متاموسیل) یا متیل سلولز (سیتروسل) از دکتر تون سؤال کنین. اضافه کردن یک قاشق غذاخوری روغن معدنی به غذا هم می تونه به نرم شدن مدفوع کمک کنه.
 • ناحیه مقعد رو تمیز نگه دارین. به طور منظم دوش بگیرین و بعد از اجابت مزاج، مقعد و ناحیه دور اونو بشورید یا از دستمالای مرطوب واسه پاک کردن اون استفاده کنین.
 • واسه شست وشوی ناحیه مقعد از یک لگن مخصوص شست وشوی مقعد (sitz bath) استفاده کنین یا چند دقیقه درون وان آب گرم بشینین.

می تونین واسه کاهش احساس ناراحتی، داروهای موضعی بدون احتیاج به نسخه (OTC) مثل ژل هموروئیدال فنیل افرین (Preparation H) رو هم امتحان کنین. این اجناس درصورتی به کار می رن که هموروئیدها برآمده و ملتهب باشن. استفاده از اجناس شامل استروئیدها رو به کمه کم برسونین، چون استفاده ی دراز مدت از اونا ممکنه موجب نازک شدن پوست دور مقعد شه. اگه داروهای بدون احتیاج به نسخه نتونستن به شما کمک کنن، با دکتر تون صحبت کنین تا ببینین که به درمان اضافی احتیاج دارین یا نه.

چه گزینه هایی واسه درمان بواسیر هست؟

بواسیرهای کوچیک، بیشتر بدون درمان یا با درمان خونگی و تغییرات سبک زندگی برطرف می شن. اما اگه مشکلات و مشکلات به دلیل بواسیر مثل خونریزی بازم ادامه داشت، باید به دکتر مراجعه کنین. دکتر شما می تونه بقیه علل خونریزی هنگام اجابت مزاج رو بررسی کنه. اگه علائم شما شدید شن، دکتر ممکنه روشای پزشکی (عمل جراحی) رو واسه برداشتن یا کوچیک کردن هموروئیدها به شما پیشنهاد کنه.

ممکنه دکتر تون یک درمان سرپایی و بدون دردسر رو به شما پیشنهاد کنه. درمانای سرپایی، درمانایی هستن که دکتر در مطبش انجام می ده. بعضی از این درمانا عبارت ان از:

 • بستن رگ با باند لاستیکی، عادی ترین درمان غیرجراحیه. دکتر در این روش، یک باند یا حلقه لاستیکی سفت رو دور پایه هموروئید گره می زنه. این حلقه باعث قطع جریان خون به هموروئید می شه و پس هموروئید پس از چند روز ازبین میره. این روش واسه ۸۰ درصد از افرادی که تحت درمان هموروئید قرار می گیرن، به کار میره.
 • در طول روش انعقاد، دکتر از نور مادون قرمز، گرما یا سرمای شدید واسه کوچیک کردن هموروئید استفاده می کنه.
 • در طول اسکلروتراپی، دکتر واسه کوچیک کردن هموروئید، یک ماده شیمیایی به درون اون تزریق می کنه.

اگه هموروئید شما شدید باشه یا به درمانای پزشکی سرپایی جواب نده، ممکنه لازم باشه دکتر تون اونو از راه عمل جراحی خارج کنه. این روش معمولا علائم رو ازبین می بره و میزان برگشت هموروئید رو در آینده کم می کنه.

عوامل خطر واسه دچار شدن به بواسیر چه هستن؟

۸ روش طبیعی درمان بواسیر، علائم و علل ایجاد اون  آموزشی

عوامل خطر واسه بواسیر بیشتر به افزایش فشار روی مقعد و رگای راست روده، مربوط می شن. داشتن سابقه خانوادگی هموروئید می تونه خطر ابتلای شما بهش رو زیاد کنه. عوامل خطر عبارت ان از:

 • سن؛
 • بارداری؛
 • چاقی؛
 • مقاربت از مقعد؛
 • یبوست یا اسهال تکراری؛
 • نشستن دراز مدت در توالت؛
 • نبود مصرف فیبر رژیمی کافی؛
 • استفاده ی بیش ازحد از تنقیه یا مسهلا؛
 • زورزدن هنگام اجابت مزاج.

امکان برگشت هموروئید هست؟

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۷ چیزی که باید هر روز تمیز شن

اگه قبلا به هموروئید دچار شده باشین، احتمال برگشت اون هست. محققان درمورد میزان برگشت هموروئید، تحقیقات زیادی انجام نداده ان. اونا در یک مطالعه در سال ۲۰۰۴، میزان برگشت هموروئید رو در ۲۳۱ نفر باهم مقایسه کردن. بعضی از شرکت کنندگان در این مطالعه تحت درمانای خونگی قرار گرفتن و بقیه واسه برداشتن هموروئیدشان، عمل جراحی انجام دادن. میزان برگشت هموروئید در افرادی که تحت عمل جراحی قرار گرفته بودن، ۶٫۳ درصد و کسائی که از درمانای خونگی استفاده کرده بودن، ۲۵٫۴ درصد بود.

خلاصه مطالب فوق

هموروئیدها که بعضی وقتا بواسیر هم نامیده می شن، رگای متورم در مقعد و رکتوم هستن. علائم شایع هموروئید می تونه شامل درد، خارش و خونریزی مقعدی باشه. هموروئیدها می تونن در داخل و خارج مقعد و رکتوم به وجود بیان که به ترتیب هموروئیدهای داخلی و خارجی نامیده می شن.

هموروئیدها مشکلی بسیار عادی هستن. حدود ۷۵ درصد از آمریکاییا درطول زندگی به هموروئید دچار می شن. درحالی که بواسیر معمولا درعرض چند هفته به خودی ِخود برطرف می شه اما می تونه ناراحتی کم تا شدیدی بسازه. واسه تحمل پذیری بیشتر ناراحتی به دلیل هموروئیدها می تونین از درمانای خونگی واسه آرامش علائم شون استفاده کنین.

۸ درمان خونگی واسه هموروئید

۱. فندق افسونگر (هاماملیس انجیلی)

این گیاه می تونه خارش و درد – که دو علامت اصلی هموروئید هستن – رو کاهش بده. این گیاه یک ماده ضدالتهابی طبیعیه، پس می تونه تورم رو هم فروبنشاند. فندق افسونگر رو می تونین به شکل مایع بخرین و به طور مستقیم روی هموروئید بمالید. این گیاه در کالاهایی مثل صابونا و دستمالای مرطوب ضدخارش هم هست.

۲. آلوئه ورا

ژل آلوئه ورا رو می تونین به شکل بسته بندی از داروخونه تهیه کنین یا اونو به طور مستقیم از برگای گیاه آلو ئه ورا جدا کنین. به گفته کلینیک کلیولند، آلوئه ورا دارای خواص ضدالتهابیه که در درمان مشکلات التهابی پوست مؤثر هستن. بااین حال شما باید فقط از ژل آلوئه اون طرف خالص روی هموروئیدها استفاده کنین. بعضی از مردم به آلوئه ورا آلرژی دارن، به ویژه اونایی که به سیر و پیاز حساس هستن. واسه اونکه فهمیده باشین به آلوئه ورا حساسیت دارین یا نه، مقدار کمی از ژل اونو روی ساعدتان بمالید و ۲۴ تا ۴۸ ساعت صبر کنین. اگه هیچ گونه واکنش و حساسیت پوستی اتفاق نیفتاد، یعنی به آلوئه ورا حساسیت ندارین و می تونین با خیال راحت از اون استفاده کنین.

۳. وان آب گرم با نمک اپسوم

وان آب گرم می تونه به آرامش سوزش و ناراحتی به دلیل هموروئید کمک کنه. شما می تونین از sitz bath استفاده کنین. این وسیله یک تشت پلاستیکی کوچکه که روی صندلی توالت فرنگی قرار میگیره. یا می تونین درون وان آب گرم برید. با توجه به «سلامت هاروارد»، قرار گرفتن در وان آب گرم به مدت ۲۰ دقیقه پس از هربار اجابت مزاج، بیشترین اثر رو در کاهش علائم بواسیر داره. اضافه کردن نمک اپسوم به آب وان با کم شدن درد در اون ناحیه، باعث آرامش بیشتر علائم می شه.

۴. پمادهای بدون احتیاج به نسخه

کرما و پمادهای بدون احتیاج به نسخه مثل Preparation H تقریبا در هر داروخونه ای وجود دارن و می تونن باعث آرامش فوری علائم هموروئید شن. بعضی از اونا حتی می تونن تورم رو کم کنن و به هموروئید شما کمک کنن که زودتر بهبود یابد. باوجود این، اگه از یک کرم شامل هیدروکورتیزون استفاده می کنین، هر بار بیشتر از یک هفته پشت سر هم از اون استفاده نکنین.

۵. دستمالای مرطوب

استفاده از دستمال توالت بعد از اجابت مزاج می تونه هموروئیدهای موجود رو بدتر کنه. درعوض استفاده از دستمالای مرطوب می تونه بدون تحریک هموروئیدها به تمیز نگه داشتن شما کمک کنه. واسه بهره مندی از امتیازات اضافه می تونین دستمالای مرطوبی پیدا کنین که شامل مواد آرامش دهنده و ضدهموروئید مثل فندق افسونگر یا آلوئه ورا هستن. حتما دقت کنین که دستمال مرطوب دلخواه شما بدون الکل، عطر یا بقیه مواد تحریک کننده باشه. این مواد می تونن به جای آرامش علائم باعث زیاد اونا شن.

۶. کمپرس سرد

واسه کاهش ورم در ناحیه مقعد، هربار به مدت ۱۵ دقیقه روی اون یک بسته یخ یا کمپرس سرد بذارین. این می تونه درمانی بسیار مؤثر واسه هموروئیدهای بزرگ و دردناک باشه. همیشه یخ رو داخل یک پارچه یا حوله ی کاغذی بپیچید و هیچوقت یک چیز منجمد رو مستقیما روی پوست تون قرار ندین.

۷. نرم کنندهای مدفوع

با توجه به مؤسسه ی ملی دیابت و مریضیای گوارشی و کلیه، نرم کنندهای مدفوع یا مکملای فیبرمانند پسیلیوم می تونن به کاهش یبوست، نرم تر کردن مدفوع و اجابت مزاج سریع و بدون درد کمک کنن. خیلی از این مکملا ازجمله پسیلیوم، به شکل پودر، کپسول و مایع وجود دارن که می تونین اونا رو ۱ تا ۳ بار در روز به شکل خوراکی استفاده کنین.

۸. لباس پنبه ای و گشاد

به جای لباسای تنگ از جنس پلی استر از لباسای پنبه ای (به ویژه لباس زیر پنبه ای) استفاده کنین. این کار می تونه به تمیزی و خشک نگه داشتن ناحیه مقعد کمک کنه و به طور پنهون علائم بواسیر رو کاهش بده. واسه کاهش تحریک پوست از شویندهای معطر یا نرم کنندهای پارچه پرهیز کنین.

پیشگیری از هموروئید

ایجاد تغییر در رژیم غذایی و برنامه روزانه شما می تونه به پیشگیری از برگشت دوباره بواسیر کمک کنه. درمانای خونگی واسه آرامش علائم بواسیر هم می تونن از عودهای بعدی جلوگیری کنن. واسه پیشگیری از بواسیر، به نکات زیر توجه کنین:

 • واسه نرم نگه داشتن مدفوع و جلوگیری از زور زدن هنگام اجابت مزاج، سعی کنین با مصرف غذاهای پرفیبر، مقدار فیبر پیشنهاد شده ی روزانه رو دریافت کنین و مقدار زیادی مایعات بخورین. می تونین در مورد مصرف یک نرم کننده ی مدفوع با دکتر تون صحبت کنین.
 • به طور منظم ورزش کنین؛ ورزش و فعالیت بدنی، حرکات روده ی شما رو منظم تر و اجابت مزاج رو راحت تر می کنن.
 • اگه اضافه وزن دارین، سعی کنین واسه کاهش فشار وارده بر رگای رکتوم و مقعد، وزن تون رو پایین بیارین.

چه زمانی به دکتر مراجعه کنین

درمان هموروئیدها معمولا آسونه و اونا در بیشتر اوقات به خودی ِخود برطرف می شن. در موارد بسیار نادر، هموروئید می تونه عوارضی بسازه. خونریزی طولانی از یک هموروئید ممکنه باعث کم خونی، یعنی کمبود سلولای قرمز خون شه. هموروئیدهای داخلی هم ممکنه بین عضلات مقعد گیر کنن و درنتیجه جریان خون وارده به اونا قطع شه. این منجربه ایجاد هموروئیدهای خفه شده (strangulated) می شه که می تونن درد شدیدی بسازن.

اگه واسه درمان هموروئیدتان بیشتر از دو هفته از روشای خونگی استفاده کردین اما مؤثر نبودن، به دکتر مراجعه کنین. دکتر می تونه هموروئید رو خیلی راحت تشخیص بده و درمان کنه. اون می تونه کرمای دارویی، پماد و شیافای طبی واسه شما تجویز کنه. اگه این درمانا مؤثر نباشن، ممکنه دکتر تون درمانایی مثل بستن رگ با باند لاستیکی یا جراحی رو واسه برداشتن هموروئید پیشنهاد کنه. لازمه اولین باری که متوجه ی خونریزی مقعدی شدید یا درصورتی که خونریزی مقعدتان زیاد شد، فورا به دکتر مراجعه کنین.دسته‌ها: آموزشی