اعتماد به نفس نقش تعیین کننده ای در زندگی هر فرد داره. رقابتا مثل بارانِ شهاب سنگ یکی پس از دیگری روی سَرمان می ریزند و «اعتماد به نفس» تنها سایه بان ماست. افراد موفق بخش بزرگی از موفقیت شون رو مدیون اعتماد به نفس شون هستن. موفقیت و اعتماد به نفس رابطه مستقیمی دارن. ممکنه فردی تازگیا به شرکتی که در اون کار می کنین پیوسته باشه، ولی در همین زمان کوتاه به لطفِ اعتماد به نفس بالایش، اعتبار زیادی کسب کرده باشه. خیلی از کارآفرینان موفق، به کمک اعتماد به نفس شون ایده های انقلابی خود رو که از دیدِ بقیه غیرممکن و حتی احمقانه بودن، عملی کردن.

 

واسه داشتن اعتماد به نفس لازم نیس آدم عالی باشین، تنها کافیه که از خودتون راضی باشین. اعتماد به نفس همون صدای درون سرتانه که می گه: «همه چیز درست میشه، تو می تونی.»

حال نگاهی میندازیم به ۸ روشی که می تونه اعتماد به نفس تون رو بالا ببره و شما رو به موفقیت نزدیک تر کنه.

۱. خودباوری داشته باشین

افراد با اعتماد به نفس باور دارن که می تونن کارای سخت رو بکننن. اونا واسه انجام کارا، داشتن مدرک یا تحصیلات دانشگاهی رو لازم نمی دونن، بلکه سعی می کنن و باور دارن که موفق می شن.

۲. شرایط بد رو مدیریت کنین

افراد با اعتماد به نفس هنگام بروز مشکلات به جای بدوبیراه گفتن به زمین و زمان، سعی می کنن شرایط رو مدیریت کنن. اونا به جای شکایت از رقابتا و مشکلاتی که واسه شون پیش اومده، سعی می کنن مشکلات رو بگذروند و آماده ی روبرو شدن با رقابتای بعدی شن.

اتفاقات بد واسه همه ما پیش بین. باید سعی کنین تا از تکرار این اتفاقات جلوگیری کنین و اجازه ندین که این اتفاقاتِ بد، بقیه فعالیت هاتون رو هم تحت اثر بذاره.

۳. تسلیم نشید

۸ روش تقویت اعتماد به نفس که شما رو به موفقیت می رساند آموزشی

هیچی باارزشی، آسون به دست نمیاد. اگه می خواید فردِ با اعتماد به نفسی باشین، باید غبار شکست رو از خود بتکونین و مسیرتون رو ادامه بدین.

وقتی تموم دور و بریا تون فکر می کنن ایده ی شما احمقانهه، شما باید تنها کسی باشین که به خودتون ایمان دارین، درست مثل ایلان ماسک که با وجود مشکلات و رقابتای موجود، تسلا رو ساخت. افراد با اعتماد به نفس سعی می کنن دید مثبتی به زندگی داشته باشن تا در دام مشکلات و ناامیدیا گرفتار نشن. اونا میدونن حتی اگه راه حلای فعلی شون به موفقیت نرسه، می تونه درسایی واسه موفقیت در پروژه بعدی به اونا بده.

۴. تموم الگوها رو بشکنید

افراد با اعتماد به نفس به جای دنباله روی از همه قوانین، اونا رو می شکنن، چون میدونن درنهایت کارشون به نتیجه مثبت ختم می شه. اونا باور دارن وقتی بقیه دستاوردشان رو ببینن، کارشون رو درک می کنن.

در طرف مقابل، افرادی هستن که به دلیل نداشتن خودباوری، از شکستن الگوهای ثابت می ترسن. اونا تصور می کنن شکستن الگوها گناهی کبیرهه و به هر قیمتی که شده از اعتماد به خودشون و ساختن الگوهای جدید، پرهیز می کنن. اونا افراد با اعتماد به نفس رو افرادی مغرور میدونن و منتظر فرصتی هستن که نفرت شون رو به اونا بگن. البته منظورمان این نیس که الگوها رو بشکنید تا نشون بدین فرد باحالی هستین! بلکه باید الگوها رو بشکنید تا چیز فوق العاده ای ایجاد کنین.

۵. به حرف مردم اهمیت ندین

یکی از چیزایی که می تونه موجب نابودی اعتماد به نفس شه، اهمیت دادن به حرف مردمه. وقتی در مورد یک تصمیم بیشتر از اندازه فکر کنین، کم کم اعتماد به نفس تون جای خود رو به ترس و شک می ده.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۷ قدم واسه پیشرفت محصول جدید

افراد با اعتماد به نفس قلبا واسه خودشون ارزش قائل هستن. اونا احتیاجی به تأیید بقیه ندارن، چون هیچ چیزی واسه شون باارزش تر از تأیید خودشون نیس.

۶. از اشتباهات بقیه بگذرید

افراد با اعتماد به نفس سنجیده عمل میکنن. اونا به همه رویدادهای منفی واکنش نشون نمی دن، بلکه سعی می کنن نسبت به بعضی از مسائل بی خیال نسبت به موضوع باشن. این هنریه که در مدیتیشن هم به افراد یاد گرفته می شه.

اگه بخواهید از انرژی محدودی که دارین، واسه مقابله با همه اتفاقات زندگی استفاده کنین، خیلی زود خسته میشید. شاید همین پدیده، دلیل خستگی و بی حوصلگی بعضی از دور و بریا تون باشه. بعضی وقتا بد نیس از اشتباهات بقیه صرف نظر کنین و به کسی که اعصاب تون رو بهم می ریزه، لبخند بزنین. افراد با اعتماد به نفس خودشون رو درگیر مسائل کوچیک نمی کنن.

۷. از مکالماتِ رقابت برانگیز نترسین

۸ روش تقویت اعتماد به نفس که شما رو به موفقیت می رساند آموزشی

یکی دیگر از ویژگیای افراد با اعتماد به نفس اینه که از گفت وگوهای سخت نمی ترسند. بعضی وقتا باید چیزایی ناجوری به بقیه بگیم که حتی ممکنه به خاطر اون از ما متنفر شن. گفتن این حرفا واقعا دل شیر می خواد!

در این جور مواقع بهترین کاری که می تونین بکنین، اینه که به گذشته نگاه کنین و موقعیتایی رو به یاد بیارین که جربزه در یک مکالمه ی ترسناک، موفقیت بزرگی واسه تون به ارمغان آورده بود. مرورِ موفقیتای قبلی، یکی از راه هاییه که به شما کمک می کنه در موقعیتای سخت، اعتماد به نفس بیشتری داشته باشین.

۸ روش تقویت اعتماد به نفس که شما رو به موفقیت می رساند آموزشی

افراد با اعتماد به نفس میدونن تا زمانی که گفت وگوهای دشوارشان رو به پایان نرسانند، نمی تونن به کارای مهم دیگرشون رسیدگی کنن. به تأخیر انداختن و پرهیز از مکالمات سخت، احساس دردناکی به شما می ده و بخشی از مغزتون رو درگیر این موضوع می کنه، درحالی که اگه این مأموریت رو به انجام برسونین، می تونین با خیال راحت به بقیه کاراتون رسیدگی کنین.

هیچکی دوست نداره بقیه اونو پس بزنن و بر سرش فریاد بکشن، ولی داشتنِ اعتماد به نفس این جربزه رو به شما می ده تا این جنبه ی منفی کوتاه مدت رو در نظر نگیرید و کاری رو که لازمه، بکنین. باید بعضی وقتا بایستید و پیامی رو به بقیه برسونین که شاید دوست نداشته باشن .

نکته ای که نباید از یاد ببرین اینه که بعضی از مکالمات بهش سختی ای که ما تصور می کنیم، نیستن و نتیجه اونا با چیزی که انتظارش رو داریم، بسیار متفاوته. بیشترِ نتایج بزرگ، از گفت وگوهای سخت به دست بین. ممکنه استرسِ بعضی از این مکالمات، خواب رو از چشمان تون برباید و معده تون رو به درد بیاره، ولی با به کار بردنِ نکاتی که گفتیم، شاید کار آسون تری پیش رو دارین.

۸. ترس تون رو به اعتماد به نفس تبدیل کنین

اگه می خواید اعتماد به نفس بیشتری داشته باشین، وقت اون رسیده کارایی رو که واسه تون ترسناک هستن، به انجام برسونین. انجام این کارا اعتماد به نفس تون رو بیشتر از هر چیز دیگری تقویت می کنه.

زمانی که زندگی واسه تون سخت می شه و اتفاقات روزمره شما رو تحت فشار قرار میدن، دنبال کردن اهداف ، کار سختی میشه. در این بین، تنها راه اینه که ترس تون رو به عنوان یک اسلحه به کار ببرین و اونو به اعتماد به نفس تبدیل کنین. با این کار، مورد تشویق بقیه هم قرار می گیرین.

منبع : entrepreneur

 


دسته‌ها: آموزشی