تا به حال احساس کردین که در یک حباب زندگی می کنین و خیلی کم به دنیای دور تون توجه می کنین؟

همین حالا خودتون امتحان کنین. اسم سوپرمارکتی که هر روز در راه رسیدن به محل کار از کنار اون رد میشید، یادتون میاد؟ جزئییات تصادفی که هفته پیش شاهدش بودین چه جوری؟ چقدر از مشکلاتی که بین همکاران تون هست آگاهی دارین؟ متوجه غلط املاییِ عمدی در جزئیات در چند خط قبل شدید؟

 

همه ما بعضی وقتا در افکارمان غرق میشیم یا چندین روز بدون اینکه بفهمیم به شکل خودکار و بدون فکر کردن کارای مون رو انجام میدیم. بعضی وقتا هم اونقدر حجم اطلاعات دریافتی هر روزه زیاده که سخت می شه تحت اثر چیزی قرار گرفت و به افراد ، جایا، موقعیتا و اتفاقات جور واجور توجه نشون داد.

اما خوشبختانه بهبود قدرت مشاهده کار خیلی سختی نیس و در این مقاله چندتا از راه های آسون اونو بررسی می کنیم:

مشاهده

وقتی شاهد چیزی هستین، از حواس تون واسه بررسی چیزی که در مورد اون کنجکاو هستین استفاده می کنین و تجربه به دست اومده رو ثبت می کنین. «مشاهده کردن» با «دیدن» فرق داره. دیدن انفعالیه. مثلا، وقتی سرکار می روید ، همه چیزای اطرافتان رو می ببینن، اما خیلی کم دنبال چیز خاصی هستین یا یادداشتی برمی دارین که در آینده از اون استفاده کنین. اما مشاهده ، فرآیندیه که در اون به شکل ارادی و عمدی توجه می کنین تا اطلاعات خاصی به دست بیارین.

واسه اینکه با این روش ها به شکل تصویری آشنا شید، می تونین ویدیوی زیر رو هم ببینین

مرورگر شما قادر به پخش ویدیو نیس.

واسه اجداد قبل تاریخمان مشاهده ی دور مسئله مرگ و زندگی بوده و بیشتر مواقع جون سالم به در بردن اونا به مشاهده بستگی داشته. اما دیگر در اون زمان نیستم که هر لحظه در خطر حمله حیوانات وحشی باشیم، فقط کافیه حواس مون به ماشینا و جیب برها باشه! پس، طبق تحقیقی که دانشگاه اوهایو انجام داده ، این مهارت رو به افوله.

۸ روش واسه بهبود قدرت مشاهده آموزشی

در دنیای امروز، بیشتر اوقات مشاهده دیگر موضوع مرگ و زندگی نیس. با وجود این، مهارت مشاهده هنوز مهمه و بدون اون شایدً اطلاعات مهمی رو از دست میدید و پس در تموم جنبه های زندگی تصمیاتی می گیرین که در مورد اونا بیشترین حد اطلاعات رو ندارین.

به چه دلیل مهارت مشاهده مهمه؟

اینکه به مغزتون یاد بدین مشاهده کنه به شما این امکان رو می ده تا درمورد مردم، جایا، اتفاقات و شرایط دور تون بیشتر بفهمین و به خاطر بسپارید، در جریان جزئیاتی قرار می گیرین که در حالت عادی شایدً به اونا توجهی نمی کنین. مشاهده بهتر به شما کمک می کنه تا بهتر درک کنین، با اطلاعات بیشتری نتیجه گیری کنین و مسائل رو به شکل بهتری حل کنین.

پس این مهارت تواناییای فردی و کاری شما رو پیشرفت می ده و باعث می شه بتونین با مردم و محیط دور تون بهتر رابطه برقرار کنین.

۸ روش واسه بهبود مهارتای مشاهده

مشاهده یک مهارته و مثل هر مهارت دیگری، می تونین اونو یاد بگیرین و در اون پیشرفت کنین. اگه تمرین کنین، می تونین ذهن تون رو تقویت کنین و مشاهده رو به یک عادت تبدیل کنین.

از همین حالا شروع کنین. این ۸ نکته به شما کمک می کنن تا به یک مشاهده گر خوب تبدیل شید:

۱. موضوع رو بشناسین

مهم نیس که به چی نگاه می کنین، وقتی بدونین که موضوع مورد نظر شما چیه، می تونین این کار رو به طور مؤثرتری انجام بدین. رابطه برقرار کردن بین چیزی که می ببینن و چیزی که میدونید، کلید اصلی مشاهده س. فقط وقتی می تونین یک مشاهده گر مطلع باشین که بدونین یک تیم ، جای یا فرایند به طور عادی چه جوری کار می کنه. منظورم اینه که کنجکاو باشین و در مورد هرچیزی که در دور تون میگذره کنجکاوی کنین و اطلاعات کسب کنین.

۲. سرعت تون رو کم کنین و دنیای بیرون رو ببینین

۸ روش واسه بهبود قدرت مشاهده آموزشی

اگه همیشه در حال عجله و دویدن باشین و استرس هم داشته باشین، مشاهده گر بودن کار خیلی آسونی نیس. خودتون رو مجبور کنین که صبر کنین، سرعت تون رو کم کنین، خودخوریای داخلی تون رو متوقف کنین تا بتونین کمی هم به دنیای دور تون توجه کنین. با سرعتی کمتر، کمی بیشتر روی دنیای دور تون تمرکز کنین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۸ راه موثر واسه انگیزه دادن به کارمندان

۳. یک چیز جدید امتحان کنین

۸ روش واسه بهبود قدرت مشاهده آموزشی

قدرت مشاهده شما با رفتن به جاهای جدید و امتحان کردن چیزای متفاوت بیشتر می شه. چون این کارا به طور طبیعی آگاهی و تمرکز ذهن شما رو بهبود می ده. هرچه این کار رو بیشتر انجام بدین، مهارت مشاهده شما بهتر و بهتر می شه. یک پیشنهاد به درد بخور اینه که از موزها و گالریا دیدن کنین، این جور جاها شما رو به تجربه چیزای جدید و مشاهده ی دقیق تر اونا دعوت می کنه.

۴. چیزایی که حواستون رو پرت می کنه، دور بریزین

۸ روش واسه بهبود قدرت مشاهده آموزشی

توانایی شما واسه مشاهده به این بستگی داره که چقدر دقت می کنین و تمرکز دارین. روانشناسان فکر می کنن بعد از اینکه حواس تون پرت می شه، ۱۵ دقیقه طول می کشه تا دوباره تمرکز کنین. پس بهتره تا جایی که می تونین چیزایی که حواس تون رو پرت می کنن، از خودتون دور کنین. بعضی وقتا گوشی موبایل و اندازه وسایل الکترونیکی رو کنار بذارین و با خیال راحت، همه چیز رو تحت نظر بگیرین.

۵. بازی کنین

تمرینای ذهنی خوب، مغز شما رو تمرین می ده و آماده می کنن. رقابتایی مثل پازلای منطقی یا بازیایی مثل مکعب روبیک، باعث می شه مغزتون بیشتر فکر کنه و قدرت منطق و استدلال شما بیشتر شه. یک مغز باهوش تر و چابک تر به شما کمک می کنه تا دید بهتری داشته باشین و اطلاعاتی رو برداشت کنین که بی معطلی قابل دریافت نیستن یا به اصطلاح «تابلو نیستن»!

اپای زیادی هم وجود دارن که جدا از اینکه سرگرمی، واسه مغزتون هم خوب هستن. چند تا از بازیایی رو که می تونین امتحان کنین، اینجا می ببینن:

Clockwork Brain

۸ روش واسه بهبود قدرت مشاهده آموزشی

Splice

۸ روش واسه بهبود قدرت مشاهده آموزشی

World of Goo

۸ روش واسه بهبود قدرت مشاهده آموزشی

Tiny Thief

۸ روش واسه بهبود قدرت مشاهده آموزشی

Fit Brains Trainer

۸ روش واسه بهبود قدرت مشاهده آموزشی

۶. حافظه تون رو امتحان کنین

حافظه یک جنبه ی لازم از مشاهده س. یکی از راه های موثر واسه تقویت حافظه ی بلندمدت اینه که یک تاریخ یا یک اتفاق از گذشته رو انتخاب کنین، بعد هر چه از اون روز به یاد دارین، با بیشترین حد جزئیات ممکن بنویسین.

واسه حافظه ی کوتاه مدت، از بازی کیم استفاده کنین. در این بازی از شخصی می خواید که واسه شما ۱۵ یا ۲۰ شئ تصادفی انتخاب کنه. یک دقیقه وقت دارین تا اونا رو بررسی کنین، بعد روی تون رو اون طرف کنین و هرچه یادتون میاد یادداشت کنین. نه فقط اسم اونا، در مورد رنگ، شکل و اندازه هم بنویسین. همین طور که توانایی تون بیشتر می شه، بازی رو سخت تر کنین. مثلاً آیتمایی اضافه کنین که بوی خاصی دارن یا صدا تولید می کنن تا حسای دیگرتون هم تحریک شه، اما زمانی که واسه بررسی اونا می ذارین کمتر کنین. می تونین بعد از دو ساعت سعی کنین از اشیایی که دیده اید لیست بگیرین.

البته اگه پیدا کردن شخصی که با شما بازی کنه خیلی آسون نیس، در مورد حافظه هم اپای زیادی وجود دارن که به شما کمک می کنن. خودتون گشتی در اینترنت بزنین تا تعداد خیلی از اونا رو پیدا کنین.

۷. بنویسین

جایی واسه نشستن انتخاب کنین، در مورد جزئیات و اشخاصی که می ببینن، بنویسین. یادتون باشه فقط به چیزایی که می ببینن اکتفا نکنین، از همه حواس تون استفاده کنین.

سعی کنین از یک دفتر طراحی هم استفاده کنین تا چیزایی رو که می ببینن توضیح کنین. اگه نقاشی تون عالی نیس نگران نباشید، لازم نیس در حد پیکاسو بکشین! حتی طرحای ساده شما رو مجبور می کنن تا دنیای دور تون رو مشاهده کنین و قبل از دست به کار شدن، خوب اونو بررسی کنین.

۸. تفکر انتقادی داشته باشین

توانایی فکر کردن منتقدانه واسه مشاهده ضروریه. اینکه چقدر خوب می تونین سؤال بپرسید، دلیل بیارین و مشاهدات تون رو بررسی کنین، نقش مهمی در کار شما داره. تفکر منتقدانه یک مهارته و می تونین با تمرین اونو تقویت کنین. سری هم به مقاله «چه جوری به یک متفکر انتقادی تبدیل شیم؟» بزنین، در اون مقاله چند راه حل به درد بخور پیدا می کنین که به شما در این راه کمک می کنن.

منبع : mindtools

 


دسته‌ها: آموزشی