رفتارهای سمی رفتارهای مخربی هستن که با انجام اونا خود رو از شادی و خوشحالی واقعی محروم می کنیم. همه ما شایسته خوشحال بودن هستیم و اگه شما واقعا و از ته دل تون خوشحال نیستین، احتمال اینکه از نظر روحی، عاطفی و حتی جسمی در خطر باشین هست.

رفتارهای سمی مهم ترین دلیل نبود رضایت آدما از خود و زندگی شونه که اثرات زیان باری بر سلامتی روح و جسم دارن. اما می تونین رفتارهایی رو که مانع لذت بردن شما از زندگی هستن بشناسین و از همین امروز واسه ترک اونا سعی کنین.

رفتارهای سمی، طیف خیلی زیادی دارن که اینجا نمیشه درباره همه اونا صحبت کرد. اما ما فهرستی از عادات و رفتارهای نابودگری رو که معمولا از اونا غافلیم و وقتی متوجه شون میشیم که دیگر خیلی دیر شده، تهیه کردیم. پس با این مقاله همراه باشین تا با هم بعضی از این رفتارهای سمی و راه های مقابله با اونا رو مرور کنیم.

 

همیشه می خواید بقیه رو راضی نگه دارین

۸ رفتار سمی که مانع خوشحال بودن شما می شه آموزشی

اینکه بخواهید به بقیه لطف و اونا رو خوشحال کنین عالی و تشویق برانگیزه و همدلی و توجه شما رو نشون می ده، اما همونجوریکه میدونید حفظ تعادل در رفتار و اعمال چیزی لازمه. پس اگه همیشه به دنبال راضی کردن بقیه باشین و بخواهید همه رو خرسند نگه دارین، در آخر خشنود کردن بقیه واسه تون دردسر می شه و خودتون در نارضایتی و ناراحتی فرو خواهید رفت. اگه بیشتر از حد واسه راضی نگه داشتن دور و بریا تون سعی کنین فرصت محقق کردن نیازای خود رو از دست میدید و اگه سخت در سعی باشین که بقیه رو خوشحال کنین، در حالی که خودتون آشکارا ناراضی هستین، روح تون تخریب میشه. اگه همیشه مشغله ی خوشحال کردن بقیه رو داشته باشین و تموم تکاپوی تون در این راه باشه، پس چه جوری می خواید بفهمین که چی خودتون رو واقعا خوشحال می کنه؟ اجازه ندین ترس از دوری شدن یا شکست، راه واقعی زندگی تون رو تغییر بده چون با این کار فقط خودتون رو خواهید رنجاند. از همه مهم تر، کسائی که همیشه به دنبال راضی کردن بقیه هستن مشکلات زیادی واسه خود ایجاد می کنن، استرس دارن، خیلی راحت اعتماد نمی کنن، احساس بی ارزشی و بی لیاقتی می کنن و معمولا در روابط شون مورد سوء ِاستفاده و اجحاف قرار می گیرن. شما سزاوار خوشحال بودن هستین، پس از ته دل خوشحال باشین و شادی بقیه رو به شادی خودتون ترجیح ندین. اینکه پیوسته به دنبال خوشحال کردن بقیه باشین، شما رو خوشحال نمی کنه! اگه این واقعیت رو درک کنین، خیلی زود می فهمید چی واقعا خوشحال تون می کنه؛ اون نوع خوشحالی و رضایتی که مخصوص خودِ خود شماس.

خودتون رو با کسائی که شناختی از اونا ندارین مقایسه می کنین

۸ رفتار سمی که مانع خوشحال بودن شما می شه آموزشی

عجیب نیس که خود رو با کسائی که می شناسین مقایسه کنین چون مقایسه کردن جزئی از طبیعت بشره، گرچه درست و منطقی نیس. اما در مورد اونایی که هیچوقت ملاقات شون نکردین چه جوری؟ احمقانهه! چه جوری ممکنه یک نفر خودشو با کسی مقایسه کنه یا به کسی حسودی کنه که هیچوقت با اون برخورد نداشتهه؟ در اینستاگرام، پینترست، فیس بوک، اسنپ چت و خیلی از فضاهای مجازی دیگر این امکان وجود نداره که باطن و واقعیت زندگی بقیه رو ببینیم. شما تنها اون چیزی رو می ببینن که جلوی لنز دوربین قرار گرفته و از واقعیت پشت اون بی خبرید. باید باور کنین که شادی در دسترس همهه، مثل شما! مقایسه کردن خودتون با بقیه احساس ناامنی و نارضایتی با خود داره.

این رو هم باید بدونین که بیشتر اوقات تصاویری که می ببینن ممکنه نمودی از کامل و بی عیب بودن باشه، اما شاید واقعیت چیزی بسیار فرق داشته باشه. فراموش نکنین کسائی که در این تصاویر می ببینن مثل شما آدم هستن و فراز و نشیبایی در زندگی شون دارن. پس به جای اینکه با دیدن این عکسا احساس ناامیدی و ضعف کنین، از همین چیزی که هستین لذت ببرین و خوشحال و خوشحال باشین.

سرتون رو خیلی شلوغ می کنین

۸ رفتار سمی که مانع خوشحال بودن شما می شه آموزشی

متأسفانه در جامعه ی امروز پرمشغله بودن برابر موثر بودن و موفقیت تلقی می شه، در حالی که ابدا این طور نیس! اینکه مشغول باشین می تونه فقط به این خاطر باشه که نمی خواهید در نظر بقیه تنبل جلوه کنین و برچسب بیکار و بی خیال بودن به شما نخورد، یا اینکه نمی خواهید با واقعیت زندگی روبه رو شید. هر دوی اینا بد هستن و کم کم وقتی ببینین این مشغولیت شما ابدا به کارتون نیامده و نتیجه ای نداشتهه، رضایت و شادی خود رو نابود شده می بینین. چون آدمی هستین پُر از استرس و نارضایتی و از نظر روحی و جسمی مریض! دست از ظاهرسازی یا سردرگمی در مشغله های جور واجور وردارین و روی چیزی تمرکز کنین که واقعا از انجام اون لذت می برین، در اون موثر هستین و نتیجه ای واسه تون داره. از وقت تون خوب استفاده کنین، کاراتون رو اولویت بندی کنین و هر وقت احساس احتیاج کردین به خودتون استراحت بدین.

جایی که لازمه مخالفت کنین یا حرفی بزنین، ساکت می مانید

۸ رفتار سمی که مانع خوشحال بودن شما می شه آموزشی

سرکوب کردن احساسات، بدون دودلی یکی از سمی ترین رفتارهاییه که می تونین با خودتون داشته باشین. خودخوری و بروز ندادن احساسات نه تنها بر شادی و رضایت کلی ما از زندگی اثر منفی داره بلکه روی روابط و حرفه ی ما هم اثر منفی و تخریب کننده می ذاره و از نظر جسمی هم بیمارمان می کنه. البته منظورم این نیس که در مقابل هر ناراحتی، فورا واکنش نشون بدین یا با هر نظر مخالفی خیلی سریع وارد جنگ شید؛ فقط بدونین خیلی مهمه که هر وقت لازم بود حرف بزنین و نظرتون رو بگید، حتما این کار رو انجام بدین. وقتی چیزی حال تون رو بد می کنه، ساکت نمانید و جسورانه اما با حفظ خونسردی و آرامش چیزی که رو که احساس می کنین به ضررتونه از خود دور کنین و هر وقت مورد بی احترامی قرار گرفتید، با قاطعیت و اعتماد به نفس از خود دفاع کنین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۷ نکته کاربردی واسه تصمیم گیری در مدیریت

۸ رفتار سمی که مانع خوشحال بودن شما می شه آموزشی

شمام مثل بقیه حق دارین خوشحال و راضی باشین، احساس امنیت کنین و مورد توجه قرار بگیرین.

فکر می کنین عشق یعنی رنج کشیدن

۸ رفتار سمی که مانع خوشحال بودن شما می شه آموزشی

معلوم نیس ماجرا از کجا شروع شد اما جایی و زمانی در این دنیا، این ایده که عشق موندگار برابر رنج و عذاب و درد کشیدن و هجرانه، شکل گرفت و رشد کرد. عشق نباید طبق ی سختی و مصیبت باشه و نباید اونو ازمایشی واسه تحمل درد به حساب آورد. وقتی عشق رو با رنج یکی می کنیم، هر مصیبت و دردی رو وارد زندگی مون می کنیم و عشق واقعی رو زیر اونا مخفی و نابود می کنیم. متأسفانه بیشتر اوقات یه سری احساسات و حوادث بی ارزش و وحشتناک رو تحت نام عشق به خود می قبولانیم و این اشتباهیه که خیلی راحت دچارش میشیم. زیبایی عشق زمانی جلوه می کنه که با هم رشد کنین، از هم حمایت کنین و با هم از طوفانا گذر کنین. پس عشق رو واسه خود رنج کشیدن و صبوری کردن معنا نکنین و ناتوانی و ضعف رو با عشق اشتباه نگیرید، بلکه اونو برابر رشد و تکامل بدونین. این طرز تفکر درباره عشق، به شما اطمینان می ده که با خودتون و عشق تون روراست هستین.

به ندای درون تون گوش نمی بدین

۸ رفتار سمی که مانع خوشحال بودن شما می شه آموزشی

همه ما یک ندای داخلی داریم. این صدا مخصوص ماست و واقعا به نفع ما عمل می کنه. گوش دادن به این صدا یا حس داخلی و توجه کردن به هشدارهایش نه تنها به شما کمک می کنه صداهای بی فایده بیرونی رو فیلتر کنین، بلکه به شما کمک می کنه چیزایی رو که مانع خوشحالی تون هستن بشناسین و با اونا روبه رو شید. البته روبرو شدن با اون چیزی که ترجیح میدید فراموش کنین یا همون ندای داخلی که می خواید نشنیده بگیرین، کار راحتی نیس، اما امتیازای فوق العاده ای داره. اول اینکه گفت و گویی که با خودتون دارین پنهونی باقی می مونه و هیچکی کلمه ای از اونو نخواد فهمید! دوم اینکه به شما کمک می کنه با ترسای تون شاخ به شاخ شید! سوم هم اینکه مجبورتان می کنه از دویدنا و تقلاهای بی فایده دست وردارین و در راه درست خوشبختی قدم بذارین.

صدای درون یا همون حس ششم تون رو جدی بگیرین، چراکه تموم کلیدهای شادی و رضایت شما دست این صداست!

مشخص نمی کنین دقیقا از زندگی چه می خواید

۸ رفتار سمی که مانع خوشحال بودن شما می شه آموزشی

اگه مسیرتون رو مشخص نکنین و خود رو به امواج بسپارید، حتما گم میشید! اما اگه به این فکر کنین که واقعا از زندگی چه می خواید، به خودتون فرصت میدید که با خود روراست باشین. اگه با خود و بقیه صادق باشین و بدونین از زندگی چه می خواید حتما راه تون رو پیدا می کنین و در راه اشتباه قرار نخواهید گرفت. پس نباید خودتون رو با بقیه مقایسه کنین و فکر کنین در پیش گرفتن راهی که دیگری رفته، شما رو به همون جایی میرسونه که اون رسیده. شما باید راهی رو انتخاب کنین که مختص خودتون باشه. قرار گرفتن در راه درست خودتون باعث می شه ایده ها و ایده آلای خود رو متمرکز بقیه نکنین و خودِ واقعی تون باشین.

یک برگ کاغذ وردارین، اسم تون رو بالای ورقه بزرگ و پررنگ بنویسین، دورش رو خط بکشین جوری که خودنمایی کنه، زیرش هم هر چه رو که از زندگی می خواید بنویسین؛ دقت کنین هر چیزی که خودتون می خواید رو بنویسین نه اون چیزی که بقیه واسه تون پسند می کردن یا از شما توقع دارن یا انجام میدن. یادتون باشه این راه شماس پس هدف هاتون رو با معیارهای کوچیک یا بزرگ نسنجید چون تنها معنای این کار اینه که دارین اهداف تون رو با هدفای بقیه مقایسه می کنین. این برگه رو همیشه همراه خود داشته باشین تا هر وقت که لازم شد نگاهی بهش بندازین، اهداف تون رو مرور کنین و مطمئن شید که راه رو درست ادامه میدید.

اجازه میدید ترس محدودتان کنه

۸ رفتار سمی که مانع خوشحال بودن شما می شه آموزشی

ترس از شکست، ترس از موفقیت، ترس از هیچوقت خوشحال نبودن، ترس از خیلی خوشحال بودن و … . بله، زندگی زیر سایه ی ترس حتما ناامیدتان می کنن! ترس، روش هایی واسه دور کردن شما از لذت بردنه و اگه اجازه بدین ترس بر شما مسلط شه و تعیین کنه چیجوری زندگی کنین حکم زندان رو واسه خودتون صادر کردین. اگه ترس مانع شادی تون شه و مجبورتان کنه زندگی بدون شور و هیجان رو تحمل کنین، سمی و خطرناکه. تصمیم بگیرین که از این به بعد اجازه ندین ترس بر شما حکمرانی کنه یا غل و زنجیر به دست و پاتون ببنده. اگه راه و روش درستی نسبت به ترس داشته باشین و اونو کنترل کنین، موهبتی نجات بخش، راهنما و پنجره ای به طرف رؤیاهای ناشناخته هستش.

منبع : lifehack.org

 


دسته‌ها: آموزشی