این روزها دیگر همه از فرهنگ خلاق شرکتایی مثل گوگل و نت فلیکس خبر دارن. این شرکتها میدونن چه جوری استعدادها رو شکوفا کرده و نسل جوون رو به خود جذب کنن! با این همه امتیازات شغل کارمندی مثل مرخصیای نامتناهی، صندلیای مخصوص چرت زدن و اتاقای بازی، گذراندن ۴۰ ساعت (یا حتی بیشتر) در محیط کار آنقدرها هم بد به نظر نمیاد. موفقیت این شرکتا نشون می ده که داشتن انبوهی از جایزها و خدمات مخصوص کارمندان چقدر خوبه. اما حدس و فکرایی هم هست که میگن جایزه زیادی شاید جلوی خلاقیت رو بگیره. حالا مسئله اینه که چه جوری می تونیم حد وسط بین این دو رو پیدا کنیم؟ وقتی در مورد شرکتایی حرف میزنیم که مثل گوگل بزرگ نیستن، رقابت کار در اجرای ایده هاییه که هم قابل دسترسی و هم واقع گرا باشن. اگه می خواید عناصر مدرن و متحول کننده فرهنگ کار و کاسبی دنیا رو به شرکت خودتون بیارین، یکی از این ایده های راحت و کم خرج رو امتحان کنین:

۸ راه موثر واسه انگیزه دادن به کارمندان آموزشی

 

۱. قرارها رو به بیرون از شرکت ببرین

جلسهای کاری همیشه در لیست کارای مورد علاقه کارمندان نیستن، شاید همین باعث می شه که داشتن ایده های جدید و پیشرفت در کارا کمی سخت شه. با کار ساده ای مثل برگزار کردن جلسها در کافه ی نزدیک شرکتتان می تونین کارمندان تون رو سورپرایز کنین. اینطوری هم محیط شون عوض می شه، و هم جلسه تون رو با بازدهی بیشتری برگزار کردین! اگه هر هفته با مدیران بخشا جلسه دارین، این بار بیایید و جلسه رو به همراه خوردنیای خوشمزه و نوشیدنیای گوارا برگزار کنین!

۲. غذا جفت و جور کنین

در یک دنیای ایده آل، تهیه ی غذا به وسیله شرکت واسه کارمندان از اجزای ثابت هر روزه. اگه ایده آل بودن براتون ممکن نیس، می تونین با یک وعده غذای آماده در یک روز کاری شلوغ به کارمندانتان نشون بدین که براشون اهمیت قائلید. تازه، یکی از نگرانیای اون روزشون رو هم کم می کنین!

بخش حسابداریتان غرق در کارای فصل پرداخت مالیات هاست؟ با چند وعده غذای مجانی در این هفته های طولانیِ کاری حسابدارهایتان رو خوشحال کنین!

۳. ساعتای کاری رو کمتر سخت بگیرین

مقررات سخت و خشک کار از ساعت ۹ صبح تا ۵ عصر کم کم داره به تاریخ میپیوندد. یک راه واسه مدرن کردن ساعتای کاری اینه که به کارمندان اجازه بدین خودشون ساعتای خودشون رو مدیریت کنن. به جای بررسی دستاوردهای کار اونا بطور روزانه، این بار وظایف هفتگی به اونا محول کنین. بذارین خودشون تصمیم بگیرن چجوری وقتشون رو تقسیم می کنن. اگه چهارشنبه عصر کار این هفته انجام شده و خوب هم انجام شده بود، چه عیبی داره زودتر مرخصشان کنین ولی پول همون ساعت کاری ۹ تا ۵ رو بدین؟ و بعد ببینین که یک لطف کوچیک در حد کمی انعطاف پذیر بودن سرعت و کیفیت کار رو تا کجا بالا می بره!

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۸ روش رهبران موفق واسه ایجاد انگیزه در کارمندان

۸ راه موثر واسه انگیزه دادن به کارمندان آموزشی

۴. واسه مشارکت در کارای خیریه مرخصی با حقوق اختصاص بدین

اینجور امتیازات بشردوستانه ای در بین قشر جوون بسیار پرطرفدارند. کارمندان از شرکتی که به کارای خیرخواهانه می پردازه با افتخار و غرور یاد می کنن. اختصاص دادن یک روز مرخصی با حقوق واسه کار داوطلبانه در یک مرکز خیریه نزدیک شرکت، راه بی نظیریست واسه تمرین کار گروهی و اتحاد در کار. در جدا از اینکه، شاید واسه تقویت اخلاقیات و حس تشکر در کارمندان تون خیلی هم بد نباشه.

۵. مسابقات صمیمی برگزار کنین

کمی رقابت بین کارمندان معجزه می سازه! اگه یک بخش فروش دارین، مسابقه ی ماهانه ی «بهترین کارمند» برگزار کنین. با داشتن رقابت سالم و امکان گرفتن جایزه، کارمندان بیشتر از قبل انگیزه می گیرن تا خودشون رو نسبت به بقیه بالا بکشن!

۶. به فکر سلامتی کارمندانتان باشین

تندرستی و سلامتی چیزیه که همه در موردش نگرانند، اما کمتر براش وقت پیدا می کنن. به چه دلیل با نگرانیای کارمندانتان مثل نگرانیای خودتون برخورد نکنین؟ داشتن یک زندگی سالم واسه سلامت روان و توانایی جسمی ضروریه. اینا همون عواملی نیستن که کیفیت کار کارمندانتان رو تحت اثر قرار می دن؟ کمک به اونا و تشویق کردنشان واسه در اولویت قرار دادن سلامتی شون می تونه به شادی بیشتر و پس بازدهی بیشتر منتهی شه. شاید بشه یک قرعه کشی برگزار کرد و یه قدم شمار یا مچ بند فیت بیت (Fitbit) جایزه داد. حتی می تونین با باشگاه نزدیک شرکت قرارداد ببندید تا به کارمندان شما تخفیف ویژه ای بده.

۷. بخور و بیاموز

اگه می خواید محیط کار رو لذت بخش تر کنین اما ترجیح می د هید با یک فعالیت سازنده این کار رو بکنین، «بخور و بیاموز» برگذار کنین. ترتیب تهیه یک وعده غذا رو بدین و در همون حال که کارمندان پشت میز ناهار نشسته ان، از یک نفر که اطلاعات کافی داره خواسته کنین تا نکات مفیدی در مورد یک موضوع در رابطه و به درد بخور ارائه بده. اینطوری کارمندهایتان نه تنها از یک وعده غذای مجانی لذت می برن، بلکه در همون حال استراحت علم شغلی شون رو هم افزایش میدن.

۸. تفریحات محیط باز رو به محیط کار بیارین

شاید اگه جا کم دارین اجرای این ایده سخت باشه، اما بازم روش جذابی واسه اصلاح کننده کردن یک روز کاریه. چند سرگرمی جالب در شرکت آماده کنین، بعد بشینین و رفت و امد کارمندانتان رو در حالی که کمی خوش می گذرونن تماشا کنین! می شه از یک مربی یوگا یا زومبا خواست تا در ساعت ناهار در شرکت حاضر شه. ساعت ناهار می تونه ساعتی باشه که کارمندها می خندن، تفریح می کنن و طوری شارژ می شن که دیگر اثری از اون بیحالی بعد ناهار به جا نمونه.

منبع : inc


دسته‌ها: آموزشی