اعتماد به نفس ویژگی روشن افراد موفقه، اونا به خودشون و به چیزی که انجام میدن باور دارن. این موفقیت نیس که به اونا اعتماد به نفس می ده، اعتماد به نفسه که در موفقیت اونا اثرگذاره، اعتماد به نفسی که از پیش در اونا وجود داشته.

شک و دودلی با خود، دودلی بیشتر به همراه میاره. به چه دلیل بقیه باید به شما، ایده ها و توانایی هاتون اعتماد کنن وقتی خودتون درباره اونا دودلی دارین؟!

 

اعتماد به نفسه که آدم رو به طرف رقابتای زندگی جهت می ده. آدم نامطمئن و کم جرئت به سختی از دایره ی امن محدودش خارج می شه. دایره ی امن به خودیِ خود گسترش پیدا نمی کنه. به همین دلیله که افراد بدون اعتماد به نفس معمولا در شغلای بدونِ آینده در جا میزنن و فرصتای مهم زندگی رو از دست میدن.

این افراد معمولا وابسته به شرایط و رخدادهای پیرامونی شون هستن. در طرف دیگر آدمای موفق در مقابل مشکلات پا پس نمی کشند و ناامید نمی شن و همینه که باعث پیشرفت اونا می شه.

هیچکی به جز «شما» نمیتونه مانع موفقیت تون شه! پس دست از دودلی به خودتون وردارین. اعتماد به نفس عنصری لازم واسه موفقیت حرفه ایه و با استفاده از اون به موقعیتای زیادی می رسین که رسیدن به اونا به نظرتون غیرممکن می رسین. با راهنمایی مناسب و سعی جدی افزایش اعتماد به نفس واسه هر کسی ممکنه. با هشت پیشنهاد ای که در این مقاله به شما ارائه می کنیم واسه افزایش اعتماد به نفس خود سعی کنین.

۱. خیلی روراست، نگاهی به خودتون بندازین

۸ راه تضمین شده واسه افزایش اعتماد به نفس آموزشی

جانی یونیتاس (Johnny Unitas)، بازیکن فوتبال آمریکایی معروف به «دست طلا»، در جایی گفته:

اعتماد به نفس با خودبینی و غرور فرق داره. وقتی درباره خودتون غلو می کنین و لاف میزنین دچار خودبزرگ بینی هستین! اعتماد به نفس یعنی شما باور دارین از عهده ی کارا برمی آیید.

یعنی اعتماد به نفس با سعی به دست میاد و باعث خودآگاهی می شه. وقتی اعتماد به نفس تون با تواناییای حقیقی شما سنخیتی نداشته باشه و بالاتر از اونا برود، دچار غرور میشید. باید فرق این دو رو بدونین.

بنیان اعتماد به نفس بر واقعیتا استواره. واسه افزایش اعتماد به نفس باید آزمایش دقیق و رو راست ای از توانایی هاتون داشته باشین. اگه ضعفی در مهارت هاتون می ببینن واسه تقویت اونا و کاهش آثار منفی شون سعی کنین. بی توجهی به نقاط ضعف تون باعث نمی شه پنهون بشن. با شناخت تواناییا و نقاط قوت تون می تونین بعضی بازخوردها و انتقادهای بی پایه در شرایط رقابتی محیط کار، رد کنین و این خود باعث افزایش اعتماد به نفس می شه.

۲. «نه» گفتن کار بدی نیس

تحقیقای دانشگاه کالیفرنیا نشون داده کسائی که به سختی «نه» میگن، بیشتر دچار اضطراب، خستگی و حتی افسردگی می شن. تموم این عوامل باعث کاهش اعتماد به نفس می شه. افراد با اعتماد به نفس مشکلی با «نه» گفتن ندارن و از عزت نفس کافی واسه واسه بیان نظرشون برخوردارن؛ ضرورت بدون دودلی و با استفاده از عبارتایی مثل «فکر نکنم بتونم» یا «خیلی مطمئن نیستم»، خیلی راحت میگن «نه»، چون میدونن «نه» گفتن به یک مسئولیت جدید به معنای احترام به مسئولیتای دیگر و سعی واسه انجام موفق اوناس.

۳. رابطه خوبی با رئیس تون داشته باشین

۸ راه تضمین شده واسه افزایش اعتماد به نفس آموزشی

حتی اعتماد به نفس بااستعدادترین افراد از رابطه بد با رئیس شون آسیب می بینه. اگه رئیس تون پیوسته از شما انتقاد کنه و چشم بینا واسه سعی هاتون نداشته باشه، حفظ اعتماد به نفس سخت هستش. مشکل رابطه تون رو پیدا کنین و سعی کنین در صورت امکان راهی واسه رفع اون پیدا کنین. اگه هیچ راهی واسه بهبود این رابطه وجود نداره، بهتره به تغییر موقعیت تون فکر کنین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۷ چالشی که مدیران تازه کار رو غافلگیر می کنه

۴. به دنبال موفقیتای کوچیک باشین

افراد با اعتماد به نفس از رقابت و رقابت استقبال می کنن، حتی اگه نتیجه اونا موفقیتایی کوچیک باشه. موفقیتای کوچیک گیرنده های اندروژن رو در مغز تقویت می کنن. گیرنده های اندروژن تولید احساس تشکر و انگیزه رو به عهده دارن. افزایش این گیرنده ها، اثر هورمون تستسترون رو افزایش می ده که افزایش اعتماد به نفس و اشتیاق واسه پذیرش رقابتای بیشتر رو به دنبال داره. پس با وجود موفقیتای کوچیک اما پیوسته، همیشه محرکی واسه افزایش اعتماد به نفس هست.

۵. یک راهنما واسه خودتون پیدا کنین

۸ راه تضمین شده واسه افزایش اعتماد به نفس آموزشی

هیچی بهتر از یک آدم باتجربه و بااستعداد که راه درست رو نشون تون می ده و در موفقیتا دلگرم تون می کنه، باعث افزایش اعتماد به نفس نمی شه. راهنمای خوب مثل آینه ایه که بازتابی رو به شما می ده که باور به خود رو تقویت می کنه. علم و آگاهی اعتماد به نفس رو افزایش می ده؛ با باخبر شدن از جایگاه و وضعیت تون تمرکز بهتر و مؤثرتری واسه انجام کارا دارین. یک راهنما شما رو از فرهنگ و سازوکارهای عادی در سازمان آگاه می کنه. دانستن قوانین نانوشته ای که به انجام کارا در سازمان کمک می کنن، یک تقویت کننده ی قوی اعتماد به نفسه.

۶. ورزش رو در برنامه تون جا بدین

تحقیق مؤسسه ی تحقیقاتی انتاریو نشون داده افرادی که ۲ بار در هفته و به مدت ۱۰ هفته ورزش کردن، از نظر اجتماعی، علمی و فیزیکی احساس لیاقت بیشتری داشتن. این افراد تَن انگاره و عزت نفس بهتری داشتن. جدا از اینکه تغییرات جسمی که خود موجب افزایش اعتماد به نفس می شه، ترشح انُرفین اثر زیادی در تقویت روحیه تون داره. پس از هم حالا ورزش رو در برنامه ریزی تون جای بدین، می بینین اعتماد به نفس تون بیشتر می شه.

۸ راه تضمین شده واسه افزایش اعتماد به نفس آموزشی

۷. خوش پوش باشین

۸ راه تضمین شده واسه افزایش اعتماد به نفس آموزشی

طرز لباس پوشیدن اثر زیادی در برداشت بقیه از ما داره. رنگ، دوخت، سبک لباسا و حتی زیورآلاتی که استفاده می کنیم همه نشونه هایی واسه بقیه می فرستد. البته طرز لباس پوشیدن بر برداشت ما از خومان هم تأثیرگذاره. تحقیقات نشون دادن طرز صحبت کردن افراد در لباس رسمی با روش حرف زدن شون در لباس راحتی متفاوته. پس واسه افزایش اعتماد به نفس، خوب لباس بپوشید. لباسی که می پوشید باید درخشش دهنده ی تصویری باشه که دوست دارین بقیه دریافت کنن.

۸. قاطع باشین بدون اینکه پرخاش کنین

خشونت نشونه اعتماد به نفس نیس، بلکه نشونه قلدریه. وقتی نامطمئن و سست باشین خیلی راحت و بدون اینکه بخواهید در دام خشونت می افتین. بیان قاطعانه رو بدون اینکه دچار خشونت بشین، تمرین کنین. فراموش نکنین تا زمانی که نتونین حس ناامنی و تردیدهایتان رو مدیریت کنین، پرهیز از خشونت ممکن نمیشه. با کنترل احساسات و پرهیز از خشونت در راه افزایش اعتماد به نفس قرار می گیرین.

این شما هستین که موجب افزایش یا کاهش اعتماد به نفس تون میشید. اعتماد به نفس بر واقعیتا استواره و با هم به این معناست که به بالاتر از «امید به بهترینا» باور داشته باشین، باور به اینکه مطمئنا می تونین کاری رو به انجام برسونین. این جادوی اعتماد به نفسه.

 


دسته‌ها: آموزشی