همه ما علاقه داریم که مورد توجه قرار بگیریم و در چشم بقیه جذاب تر به نظر برسیم. بعضی وقتا این تصور هست که افراد جذاب، به طور ذاتی از این موهبت بهره مند هستن و جذابیت ویژگی منحصر به فردیه که تنها در بعضی افراد هست. اینجا ۸ راه پیشنهاد شده بر مبنای تحقیقای علمی رو ارائه می دیم که با استفاده از اونا می تونین جذاب تر شید.

 

چی باعث می شه تا افراد جذاب، و بعضی وقتا بسیار جذاب باشن؟ گسترش دادن محبوبیت بسیار سخته. مثلا، ایجاد و خو، تربیت فرهنگی و توانایی فرد در کنار اومدن با بقیه، خیالات متفاوتی رو در مورد جذاب بودن و جذاب نبودن افراد ایجاد می کنه. محققان ویژگیای مشترکی رو یافته ان که موجب افزایش جذابیت افراد نسبت به بقیه می شه. این ویژگیای مشترک کمک می کنن تا دریابیم که چیجوری باید خود رو به جهان نشون دهیم.

اینجا بعضی از جالب ترین موارد علمی رو به طور خلاصه میگیم. پیش از بررسی این موارد، در نظر داشته باشین که بخش کلی ای از تحقیقای علمی، تحت اثر مسائل مربوط به تمایل به جنس مخالف بوده و در دنیایی زندگی می کنیم که در اون مردم، بعضی وقتا در درجه اول طبق ویژگیای بی ارزش یا عجیب و غریبی، به دنبال همسر می گردن. پس، اگه ویژگیای خود رو در این فهرست نمی ببینن، ناراحت نشید.

۱. بامزه باشین

۸ راه علمی واسه جذاب تر شدن  آموزشی

شوخ طبعی بسیار مهمه، به ویژه اگه مردی هستین که با یک زن قرار ملاقات داره. مطالعه های زیاد نشون داده که خانوما، بیشتر جذب مردانی می شن که اونا رو می خندونن. منطقیه، چون خنده احساس خوبی در فرد ایجاد می کنه. ولی عجیبه که این امتیاز در طرف دیگر صادق نیس. زنانی که مردها رو می خندونن، اصلا از این برتری بهره مند نیستن. یعنی، مردها توجه زیادی ندارن که همسر اونا می تونه اونا رو بخندون یا نه. آقایان، مشکل کجاست؟

در مورد دلیل این فرق، حدس و فکرایی هست. آدم شناس، گیل گرینگراس (Gil Greengross) در مجله «روانشناسی امروز» (Psychology Today) می نویسه: «اثر حس شوخ طبعی بر جذب زنان رو تا حد زیادی میشه اینطور توضیح داد که افراد بامزه، اجتماعی تر و باهوش تر به نظر می رسن، و این همون چیزیه که زنان در همسر خود جستجو می کنن.»

ولی تا اونجا که به بحث ما مربوطه، بامزه بودن افراد از هر جنسیتی که باشن، آسیب ای به فرصتای اونا نمی زنه.

۲. دوستان زیادی داشته باشین

۸ راه علمی واسه جذاب تر شدن  آموزشی

تا به حال متوجه شدین که خودِ گروه های موسیقی جذاب هستن، در حالی که تک تک اعضای اونا به همون اندازه جذاب نیستن؟ لازم نیس تعجب کنین. در مطالعه ای در سال ۲۰۱۴ در دانشگاه کالیفرنیا در سان دیه گو، مشخص شده زمانی که افراد در گروهی قرار دارن، جذاب تر به نظر می رسن. نویسنده، جیمز هامبلین (James Hamblin)، خوب این اثر جالب رو واسه نشریه ی آمریکایی آتلانتیک (The Atlantic) بررسی کرده. این حالت به احتمال زیاد به خاطر این رخ می ده که مغز ما چهره ی گروهی از افراد رو به شکل جمعی پردازش می کنه، که موجب می شه تا هر چهره «معمولی تر» و پس جذاب تر به نظر برسه.

نویسنده درو واکر (Drew Walker) و ادوارد وول (Edward Vul) در مطالعه خود می نویسند: «همراه بودن با چند دوست می تونه راه حل خوبی واسه رفتن به قرار ملاقات باشه، به ویژه اگه ویژگیای چهره ی اونا همدیگه رو تکمیل کرده و موجب معمولی شدن خصوصیات غیرجذاب فرد شه.»

من زمان زیادی رو صرف این مسئله نمی کنم که بدونم چهره ی دوستان شما در کافی شاپ، خصوصیات فردی غیر جذاب شما رو می پوشونه یا نه. ولی در کل شاید بیرون رفتن با دوستان، نصیحت خوبی باشه.

۳. از حرفای بیهوده پرهیز کنین

۸ راه علمی واسه جذاب تر شدن  آموزشی

پرسیدن اینکه «چند خواهر و برادر دارین؟»، روش جالبی واسه شروع اولین قرار ملاقات نیس. پس بهتره که پرسیدن این سوالات اساسی رو به فرصتای بعدی موکول کنین.

آرتور آرون (Arthur Aron) روانشناس دانشگاه ایالتی نیویورک، در مطالعه ای در سال ۱۹۹۷ دو گروه از افراد رو جدا کرده و اونا رو در دسته هایی دوتایی قرار داد، و به هر کدوم ۴۵ دقیقه زمان داد تا به یه سری از سوالا جواب بدن.

یک مجموعه شامل سوال در مورد مسائل کم اهمیت و بیهوده بود و مجموعه دیگر، از سوالاتی دقیق تر تشکیل شده بود. افرادی که سوالات عمیق تری پرسیده بودن، رابطه بیشتری با همدیگه برقرار کردن و حتی یک زوج، عاشق همدیگه شدن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۸ رفتار سمی که مانع خوشحال بودن شما می شه

طبق تحقیقای دانشگاه هاروارد، صحبت کردن در مورد خود، موجب فعال شدن همون مناطق مغزی می شه که در زمان رابطه جنسی و یا خوردن غذای خوب، فعال می شه. البته به این معنی نیس که صحبت کردن در مورد خود، واقعا همون حس رابطه جنسی یا غذای خوب رو داره. واقعا این کار موجب ایجاد حس شادی در شما می شه. وقتی به کسی که اونو دوست دارین اجازه میدید به شکل عمیق در مورد خود صحبت کنه هم موجب شادی اون میشید.

۴. حالتی گشاده و پذیرا داشته باشین

۸ راه علمی واسه جذاب تر شدن  آموزشی

به طور خلاصه یعنی دست به سینه نایستید. محققان فهمیدن که حالتای بدنی گشاده و پذیرا، و از نظر فیزیکی با اعتماد به نفس، موجب می شن زمانی که کسی رو واسه اولین بار ملاقات می کنین، جذابیت بیشتری داشته باشین. سعی کنین که با راحتی و آرامش بایستید، چون این کار هم به شما کمک می کنه (که کارایی و فایده اون فقط به قرارهای ملاقات محدود نمی شه).

۸ راه علمی واسه جذاب تر شدن  آموزشی

۵. رهبر باشین

۸ راه علمی واسه جذاب تر شدن  آموزشی

بیشتر مردم جذب قدرت می شن. مطالعه ای در سال ۲۰۱۴ نشون داد که افراد در هر گروه، فکر می کنن که رهبر گروه از بقیه افراد جذاب تره. مثلا، طبق یک مطالعه، کارمندان یک سازمان در مقایسه با افراد بیرون از اون سازمان مدیرعامل خود رو جذاب تر می بینن.

نویسنده ی بخش ی رهبری، کوین نیفین (Kevin Kniffin) و همکاران اون نتیجه می گیرن که «برخلاف سنتای تحقیقاتی، که جذابیت فیزیکی ویژگی ثابتی در نظر گرفته می شه، در یافتهامون، عضویت در گروه اهمیت داشته و ذره بینی واسه درک جذابیت فیزیکی رهبران آشنا به حساب میره.»

۶. بیشتر لبخند بزنین

۸ راه علمی واسه جذاب تر شدن  آموزشی

همیشه آزاردهنده ترین کار اینه که به مردم بگید بیشتر لبخند بزنن. به ویژه به زنان گفته می شه که بیشتر مواقع لبخند بزنن. محققان در سوئیس در دو آزمایش، به بررسی رابطه بین جذابیت و لبخند زدن پرداختن. اونا به این نتیجه رسیدن که هر چقدر لبخند شدیدتر باشه، چهره هم جذاب تر به نظر می رسه. واقعا، چهره ی خوشحال، نبود جذابیت نسبی رو جبران می کنه.

خلاصه مطلب اینه که در زندگی روزمره، می تونین هر حالت چهره ای رو که می خواید، داشته باشین. ولی اگه قصد دارین به شخصی بیان عشق و علاقه کنین، به نمایش گذاشتن تکراری لبخندی گسترده، زیانی نداره.

۷. خوب باشین

۸ راه علمی واسه جذاب تر شدن  آموزشی

ما این یکی رو دوست داریم چون این مورد هم حسی مشترکه. پژوهشی در کشور چین روی ۱۲۰ نفر، نشون داد زمانی که مردم از خوب بودن فردی مطلع می شن، از نظر اونا چهره ی اون جذاب تر به نظر می رسه. به گفته مولفین، یان ژانگ (Yan Zhang)، فنچانگ کنگ (Fanchang Kong)، یانلی زونگ (Yanli Zhong)، و هوی کو (Hui Kou)، « بعضی وقتا ویژگیای شخصیتی با جذابیت چهره در رابطه می شه، یعنی ویژگیای شخصیتی مثبت موجب افزایش جذابیت چهره شده و ویژگیای شخصیتی منفی هم موجب کاهش جذابیت چهره می شه.»

۸ راه علمی واسه جذاب تر شدن  آموزشی

شخصیت

پس، اگه شخصی رو دوست دارین، با اون خوب باشین. واقعا، با افرادی که اونا رو دوست ندارین هم خوب باشین. این کار باعث می شه تا واسه کسائی که دوست دارین، جذاب تر به نظر برسین و دنیا جای بهتری باشه.

۸. خودتون باشین

۸ راه علمی واسه جذاب تر شدن  آموزشی

، واسه جذاب بودن تنها یک راه درست وجود نداره. باید تاکید کنیم که در مطالعه ای در سال ۲۰۱۵ مشخص شد که مهم ترین عامل، در تعیین چهره ی جذاب تر واسه شما، محیط شماس. یعنی تجربه ها و اولویتایی که یاد گرفتین که مثلا موجب می شه ریش قرمز یا پوست گندم گون رو دوست داشته باشین و اونو به ژن خود ترجیح بدین. همین حالت در مورد اینکه بقیه شما رو چیجوری می بینن هم صادقه.

مطالعه ای در سال ۲۰۱۶، روی بیشتر از ۳۰۰۰ نفر نشون داد که در اول هر رابطه، افراد بیشتر جذب شباهتا می شن نه فرقا، پس شاید خودنمایی به شخص دیگری بودن، به سود شما نمیشه. شاید افرادی وجود داشته باشن که عاشق ظاهر شما شن، در حالی که افرادی دیگر هیچ علاقه ای به اونا نداشته باشن. شاید هم فردی ترشرو و اخمو باشین، مشکلی نیس. شاید کسی هست که این ویژگی و شخصیت شما واسه اون بسیار جذاب و وسوسه انگیز باشه.

خلاصه ای از مقاله پیش رو در ویدیوی زیر اومده.

مرورگر شما قادر به پخش ویدیو نیس. 


دسته‌ها: آموزشی