عادی ترین تعریف بی حوصلگی در فرهنگ غرب، نداشتنِ کاری واسه انجام دادنه. به طورکلی بی حوصلگی یک حالت احساسی ناخوشاینده که در اون فرد به کاری که انجام می ده، علاقه ای نداره و نمیتونه روی اون تمرکز کنه.

بی حوصلگی یک تجربه همگانیه. تقریبا همه ما در طول زندگی اونو تجربه می کنیم. برآوردهای به دست اومده از نظرسنجیا نشون می ده که ۳۰ تا ۹۰ درصدِ بزرگسالان آمریکایی، در بخشایی از زندگی شون بی حوصلگی رو تجربه می کنن. این رقم در بین جوونا آمریکایی بین ۹۱ تا ۹۸ درصده. به طورکلی مردها بیشتر از زنان بی حوصلگی رو تجربه می کنن. رابطه مستقیمی بین تحصیلات بسیار پایین و بی حوصلگی هست. در این مقاله هشت دلیل اصلی بی حوصلگی رو معرفی می کنیم.

 

بی حوصلگی می تونه ایجاد کننده احساسات دیگری مثل تنهایی، خشم، غم و نگرانی باشه. همونجوریکه فیلسوف مسیحی دانمارکی، سورن کی یرکگور، گفته: «بی حوصلگی ریشه ی تموم بدی هاست.» کسائی که دچار بی حوصلگی می شن واسه آزادی از اون دست به هر کاری میزنن. تمایل به مواد مخدر، مشروبات الکلی و قمار وسواس گونه در افرادی که از بی حوصلگیای طولانی رنج می برن، بسیار بالاست.

هشت دلیل اصلی بی حوصلگی عبارتند از:

 • یکنواختی ذهنی؛
 • از دست دادن تچان؛
 • احتیاج به تنوع؛
 • مشکل کم توجهی؛
 • نداشتن آگاهی عاطفی؛
 • نداشتن آرامش داخلی؛
 • ۸ دلیلی که باعث می شه حوصله مون سر برود  آموزشی

  آرامش

 • نداشتن استقلال؛
 • فرهنگ.

۱. یکنواختی ذهنی

۸ دلیلی که باعث می شه حوصله مون سر برود  آموزشی

بی حوصلگی مثل خستگی ذهنیه که دلیل اون تکرار و نبود علاقه به جزئیات کار یا زندگیه، مثلا کسائی که کارشون به تمرکز دائمی احتیاج داره، زندانیان و کسائی که در فرودگاه انتظار میکشن، بی حوصلگی رو تجربه می کنن. هر تجربه ای که قابل پیش بینی و تکراری شه، ما رو بی حوصله می کنه. به طورکلی، انجام یک کار مثل و انگیزه بسیار پایین، باعث بی میلی و ایجاد احساس اسارت در فرد می شه.

۲. از دست دادن تَچان

کارایی که انجام شون بسیار آسون باشه، کسل کننده می شن. برعکس، کارای بسیار سخت باعث اضطراب می شن. اما تچان یک حالت ذهنیه که در اون فرد با گیرایی کامل کاری رو انجام می ده که رقابت برانگیزه اما با تواناییای اون همخوانی داره. تچان زمانی اتفاق میفته که مهارتای فرد با سطح رقابت ارائه شده از طرف محیط، همخوانی داشته باشه و کار فرد، شامل ی اهداف روشن و بازخورد لحظه ای باشه. پس با از دست دادن تچان، احتمال بی حوصلگی بیشتر می شه.

۳. احتیاج به تنوع

احتمال بی حوصله شدنِ بعضی افراد، بیشتر از دیگرونه. کسائی که تمایل زیادی به تنوع، هیجان و تازگی دارن، بیشتر در خطر بی حوصلگی قرار می گیرن. از نظرِ این جست وجوگران احساس (مثلا چتربازها)، سرعت حرکت دنیای دور و بر بسیار کُنده. احتیاج به انگیزه بیرونی شاید دلیلِ تمایل برون گرایان به بی حوصلگی باشه. این افراد واسه برطرف کردن بی حوصلگی شون به تنوع طلبی و خطر پذیری تمایل پیدا می کنن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۷ چیزی که باید هر روز تمیز شن

۴. مشکل کم توجهی

۸ دلیلی که باعث می شه حوصله مون سر برود  آموزشی

بی حوصلگی می تونه با مشکل کم توجهی در رابطه باشه. چیزی که حوصله ی ما رو سر ببره، هیچوقت توجه کامل مون رو جلب نمی کنه. از طرفی، زمانی که نتونین تمرکز کنین، علاقه مند شدن به کاری که انجام میدید، سخت می شه. کسائی که به شکل طولانی از مشکلِ نبود تمرکز رنج می برن (یا یعنی به مشکل کم توجهی – بیش فعالی گرفتار هستن)، بیشتر بی حوصله می شن.

۵. نداشتن آگاهی عاطفی

افرادی که بدون خودآگاهی هستن، بیشتر در خطرِ بی حوصلگی قرار می گیرن. فرد بی حوصله قادر نیس کاری رو که بهش تمایل یا احتیاج داره، بگه. این افراد در توضیحِ احساسات شون مشکل دارن. ناتوانی فرد در شناخت چیزایی که باعث شادی اش می شن، می تونه به بی حوصلگی عمیق تری منجر شه. اینکه ندانیم در زندگی به دنبال چی هستیم، به این معناست که قادر به انتخاب اهداف مناسب واسه اشتغال و سرگرمی در دنیا نیستیم.

۶. نداشتن آرامش داخلی

کسائی که واسه برطرف کردن بی حوصلگی شون از منابع داخلی مؤثری بهره مند نیستن، به مجبور از محرکای بیرونی کمک می گیرن. در صورت نداشتن آرامش داخلی، همیشه نمیشه از دنیای بیرونی انتظار هیجان و تازگی داشت.

۷. نداشتن استقلال

۸ دلیلی که باعث می شه حوصله مون سر برود  آموزشی

زمانی که افراد احساس اسارت کنن، بیشتر دچار بی حوصلگی می شن. احساس اسارت بخش بزرگی از تجربه بی حوصلگیه. به عبارت دقیق تر، فرد احساس می کنه در تنگاست، به دنبالِ این احساس تصور می کنه اراده و خواسته اش هیچوقت عملی نمیشه. والدین اختیار انجام خیلی از کارا رو به کودکان شون نمی دن، درنتیجه مشکل بی حوصلگی در نوجوونی به اوج خود می رسه.

۸. فرهنگ

بی حوصلگی از بسیاری جهات، مشکل عصر کنونیه. در شروع آدمی که اجداد ما بیشترِ وقت خود رو واسه تأمین غذا و سرپناه سپری می کردن، تا آخرای قرن هجدهم، چیزی به نام بی حوصلگی نبود و درواقع هم زمان با ظهور عصر روشنگری که ایجاد کننده انقلاب صنعتی بود، به وجود اومد.

بی حوصلگی فایدهایی هم داره؟

احساس بی حوصلگی یک زنگ بیداریه. به نقل از نیچه، آدمایی که به کم دچار بی حوصلگی می شن، به محض بروز اینجور احساسی، اونو به عنوان انگیزه ای واسه سعی بیشتر تلقی می کنن. بی حوصلگی می تونه واسطه ای باشه که ما رو به حرکت و سعی بیشتر تشویق کنه. این احساس می تونه فرصتی واسه اندیشیدن باشه. می تونه نشونه این باشه صرف زمان واسه کاری که موجب بی حوصلگی مون شده، بیهوده س.

منبع : Psychology

 


دسته‌ها: آموزشی