۸ دلیل عجیب اما علمی که باعث اضافه وزن می شه “

بیشتر از نصف مردم جهان، به چاقی گرفتار هستن. اما مصرف غذاهای مضر و فست فود تنها عوامل چاقی نیستن، عوامل زیادی می تونه باعث اضافه وزن شه. در این مطلب ۹ دلیل علمی واسه اضافه وزن آورده شده. با ما همراه باشین.

۱. نداشتن وعدهای غذایی خانوادگی

تحقیقات نشون می ده که خوردن وعدهای غذایی همراه با خونواده از چاقی و اضافه وزن جلوگیری می کنه. این وعدهای غذایی باعث ایجاد ارتباطات عاطفی بین اعضای خونواده می شه و افراد رو به عادات غذایی سالم تشویق می کنه. تحقیقات نشون می ده کودکانی که در طول هفته، کمه کم سه وعده غذایی خود رو با خونواده می خورن، نسبت به کودکانی که کمتر از این تعداد وعده خانوادگی دارن، بیشتر غذاهای سالم مصرف می کنن.

۸ دلیل عجیب اما علمی که باعث اضافه وزن می شه آموزشی

۲. سال تولد

محققان فهمیدن که خطر چاقی در افراد، به میزان زیادی به سال تولد اونا بستگی داره. افرادی که یک جهش مربوط به چاقی در ژن اف تی اُ (FTO، ژن مربوط به چاقی و توده چربی) دارن و بعد از سال ۱۳۲۱ متولد شده باشن، بیشتر دچار اضافه وزن می شن.

۳. استفاده از موسیقی سنتی در رستورانا

۸ دلیل عجیب اما علمی که باعث اضافه وزن می شه آموزشی

تحقیقات نشون می ده که میزان مصرف غذا و قهوه در رستورانایی که به شکل پس زمینه موسیقی سنتی پخش می کنن، بیشتره. اگه می خواید در هزینه هاتون هم صرفه جویی کنین دانستن این موضوع به شما کمک می کنه و به رستورانایی که موسیقی سنتی پخش می کنن و معمولا گرانقیمت هستن نمی رین.

۴. کارکردن در شب

به طور طبیعی افراد در طول روز فعالیتای خود رو انجام میدن و غذا می خورن و پس از تاریکی هوا می خوابن. فعالیت در شب چرخه زیستی طبیعی بدن تون رو به هم می زنه و می تونه باعث اضافه وزن در شما شه. این کار میزان انرژی تون رو کم می کنه و نمی تونین خیلی راحت کارای روزانه رو انجام بدین. اگه مجبورید که در شب کار کنین، تنها راه چاره اینه که میزان غذای خود رو کم کنین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۸ فایده نوشیدن آبلیمو و عسل قبل از صبحانه 

۵. کم خوابی شدید

تحقیقات نشون می ده که کم خوابی می تونه بر شما شغل تون اثر بزاره و جدا از اینکه اون، باعث چاقی هم بشه. خواب در سوخت وساز انرژی نقش مهمی داره. زمانی که خواب کافی نداشته باشین، بیشترازحد عادی غذا می خورید، چون این کار یک روند طبیعی زیستی واسه شکست دادن خواب آلودگیه.

 

۶. تماشای زیاد تلویزیون

۸ دلیل عجیب اما علمی که باعث اضافه وزن می شه آموزشی

میدونید اعتیاد به تلویزیون چه ضررهایی داره؟ نشستنِ بیشتر از دو ساعت در جلوی تلویزیون تا حدود ۲۳ درصد خطر دچار شدن به چاقی رو بیشتر می کنه. خوابیدن جلوی تلویزیون این خطر رو چند برابر می کنن. طبق تحقیقات، زمانی که شبا درمعرض نور چراغ (نور مصنوعی) قرار می گیرین، تولید ملاتونین، هورمونی که از ما در مقابل مشکلات متابولیسمی محافظت می کنه، کاهش پیدا میکنه و باعث ایجاد چاقی و دیابت می شه (بهتره بدونین چاقی و دیابت هم با همدیگه در رابطه هستن).

۷. استرس، ناراحتی، هیجان و…

شاید درباره رابطه استرس و چاقی چیزایی بدونین. خانومایی که استرس دارن یا از چیزی نگران هستن، نسبت به افرادی که این شرایط رو ندارن، بیشتر دچار اضافه وزن می شن و احتمال چاقی در اونا بیشتر میشه. اما خبر خوب اینکه، زمانی که این ناراحتی کم شه، خطر چاقی هم به طور مشخصی کاهش پیدا میکنه. به عبارت دیگر، بیشتر از نصف افراد در واکنش به ناراحتی به خوردن غذا، به ویژه غذاهای پرچرب و پرقند روی میارن. تحقیقات نشون می ده که این نوع از غذاها روی مرکز پاداش مغز اثر می ذاره و این افراد با این روش می خوان خود رو آروم کنن. جدا از اینکه اینا، استرس می تونه اثرات بسیار بدی روی بدن خانوما بزاره.

۸. خوردن غذاهای کم چرب

تحقیقات نشون می ده که مصرف لبنیات پرچرب خطر کمتری واسه چاقی بدن داره، چون این غذاها نسبت به شکلای جور واجور فاقدچربی و رژیمی بیشتر فرد رو سیر می کنن. تحقیقات نشون می ده که خیلی از غذاهای کم چربی که اونو می ببینن، کالری بیشتری نسبت به بقیه غذاها دارن.