تا حالا براتون پیش اومده که در آخر روز به خودتون بگید «پس اینهمه وقتی که داشتم کجا رفت؟» شاید اون روز رو با این هدف شروع کرده بودین که چند کار خاص رو به اتمام برسونین، اما به دلیل حواس پرتی موفق به اینکار نشده بودین. سر و کله زدن با موضوعات کم اهمیت تر، یا به اصطلاح «خاموش کردن آتیشا»، خیلیای دیگر مثل شما رو هم از رسیدن به اهداف مهم و بلندمدتشان باز داشته. اما اگه قرار باشه هر روز به حواس پرتی خود پرو بال بدین، باید عطای کسب وکارتان رو به لقایش ببخشین. درمان حواس پرتی اهمیت ویژه ای داره چون که این مسئله یکی از مهمترین عوامل کاهش بازدهیه، این مقاله رو بخونین تا با ۸ ترفند واسه درمان حواس پرتی خود، آشنا شید.

 

اگه فکر می کنین حواس پرتی تون اجازه نمی ده این مقاله رو به دقت بخونین، می تونین نگاهی به ویدیوی زیر بندازین.

مرورگر شما قادر به پخش ویدیو نیس.

۱. لیستی از کارایی که باید انجام بدین تهیه کنین

۸ ترفند واسه درمان حواس پرتی در محیط کار آموزشی

فایده این کار چیه که لیستی از کارای مهم تون رو درست کنین و بعد اونو زیر ماشین حساب و قبض تلفن و کارت بانک خود بذارین؟ اگه قرار بوده اصلا چشم تون بهش نخورد، پس به چه دلیل زحمت نوشتنش به خود دادین؟ لیست کاراتون رو بچسبونید جایی که در تیررس چشم تون باشه تا هر بار که خواستین گوشی تلفن رو وردارین یا کامپیوتر رو خاموش و روشن کنین اونو ببینین. یادتون باشه هر چیز که از دیده رود، از حافظه هم برود!

۲. واسه درمان حواس پرتی بهتره درِ اتاق تون رو ببندید

۸ ترفند واسه درمان حواس پرتی در محیط کار آموزشی

می دونم که به نظر می رسه دارم خلاف روشای درست مدیریتی رو گسترش می کنم. لابد می پرسین مگه قرار نیس درِ اتاق من به روی کارمندانم باز باشه تا مشکلاتشان رو حل کنم؟ پس بذارین به شما بگم که اگه جنابعالی نتونی روی کارت تمرکز کنی، کارمندات حتما یک مشکل بزرگ تر دارن: باید برن دنبال شغل جدیدی بگردند. یادتون باشه به عنوان کارآفرین، شما باید اول به شرکت رسیدگی کنین بعد به کارمندان. تازه، اگه کارمندان تون نتونن چپ و راست بیان ورِ دل تون بشینن، شاید خودشون تونستن ابتکار عملایی به خرج دهند و مشکلات رو حل کنن.

۳. وقتی کسی وارد اتاق تون می شه بلند شید و بایستید

۸ ترفند واسه درمان حواس پرتی در محیط کار آموزشی

درسته که ایستادن واسه ورود افراد به اتاق، نشونه نبود تکبر شماس، اما هدف شما از ایستادن اینه که اون طرف نرود واسه خودش یک صندلی پیدا کنه و ۳ ساعت جا خوش کنه. خیلیا اگه چند دقیقه سرپا بایستند خسته می شن و به محض اینکه کارشون با شما تموم شد به سر کار خود بر می گردن. اگه هم دیدید کسی با این روش خسته نمی شه، از پشت میزتون دور بزنین و اونو تا دم در و اتفاقا سر راهرو همراهی کنین. بعد عذرخواهی کنین و برگردید به اتاق تون.

۴. حواس پرت کُنا رو محدود کنین

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۷۱ نشونه که میگن هیچ سر رشته ای در مدیریت پول تون ندارین

۸ ترفند واسه درمان حواس پرتی در محیط کار آموزشی

هر چند دقیقه یه بار ایمیل و فیسبوک و تلگرام و چیزای دیگه ای به جز اینا رو چک می کنین؟ خودتون جواب همه تماسای شرکت رو میدید یا کس دیگری رو مسئول این کار کردین؟ اگه هر کسی وارد شرکت بشه و بگه من با فلانی کار دارم می تونه سرش رو بندازه پایین و وارد دفتر شما شه؟ این چیزها شما رو از پرداختن به کار و کاسبی اصلی تون باز می داره. سعی کنین اوقات مشخصی رو واسه سر و کله زدن با این جور چیزها مشخص کنین تا وسط یک کارِ واقعی حواستون پرت نشه.

۵. عللِ «کار امروز به فردا انداختنا» رو ریشه یابی کنین

۸ ترفند واسه درمان حواس پرتی در محیط کار آموزشی

به عقب انداختن یک کار مهم، بیشتر از اینکه به حواس پرتی ربط داشته باشه دلایل احساسی داره. نکنه می ترسین که مهارت انجام فلان کار مهم واسه کسب وکارتان رو ندارین؟ یا اینکه احساس می کنین راجبه کاری اطلاعات کافی در اختیار ندارین؟ یا نگرانید که اگه فلان پروژه رو تموم کردین، قدم بعدی تون چه هستش؟ واسه اینکه به درمان حواس پرتی خود کمک کنین، به یک مداد و کاغذ و مقداری زمان احتیاج دارین تا بشینین و دلایل عقب انداختن کاراتون رو لیست کنین و ببینین که چه جوری می تونین هر کدوم رو برطرف کنین.

۶. لقمهای کوچیک وردارین

۸ ترفند واسه درمان حواس پرتی در محیط کار آموزشی

اگه یک روز کاری گیج کننده نصیب تون شه، بعید می دونم که اون روز بتونین پروژه بزرگی رو به اتمام برسونین. بد نیس بدونین که درزمان ۱۵ یا ۲۰ دقیقه در طول روز، کارایی رو می تونین به اتمام برسونین که فکرش رو هم نمی کردین. منتظر این نباشید که سرتون خلوت شه و یکهو کلی وقت به دست بیارین تا همه اش رو بهش پروژه طولانی اختصاص بدین. این کار شدنی نیس.

۷. واسه درمان حواس پرتی باید میز کارتون رو خلوت کنین

۸ ترفند واسه درمان حواس پرتی در محیط کار آموزشی

واسه درمان حواس پرتی خود، دور و برتان رو خلوت کنین. اگه آماده ی استارت زدنِ یک پروژه بزرگ هستین، محل کارتون رو از هر چیزی که شما رو یاد کارای کوچیکِ دیگر میندازه، خالی کنین. چون به طرفه العینی گول یک کار ۲-۳ دقیقه ای رو می خورید و اون اصلِ کاری رو ول می کنین و می روید دنبال کارای کم اهمیت تر. هدف از جمع و جور کردن میزِ کار اینه که دچار حواس پرتی چشمی نشید.

۸. بچسبید به کار

۸ ترفند واسه درمان حواس پرتی در محیط کار آموزشی

یک کار دیگر واسه درمان حواس پرتی اینست که در رو ببندید، گوشی تون رو خاموش کنین، میزتون رو خلوت کنین و بچسبید به کار. پشت در اتاق تون نوشته ای با این درون مایه آویزون کنین: «به جز قطع نخاع، سوختگی شدید یا انصراف، هر چیزی که دارین رو نگه دارین و فردا به من بگید.» اگه خود رو از شر همه این بهونها و حواس پرتیا راحت کنین، شاید خیلی سریع تر از اون چیزی که توقع دارین، بتونین به بزرگترین اهداف کاری تون دست پیدا کنین.

منبع : entrepreneur۱

دسته‌ها: آموزشی