قراره واسه تون در مورد قانون جذب صحبت کنم و بگم واسه فعال کردن این قانون باید چه کارایی انجام بدین. خیلی از ما چیزایی رو که دوست نداریم به خود جذب می کنیم. یکی از اون چیزایی که اصلا دوست نداریم بی پولیه. پس اجازه بدین به کمک هم جلوی اونو بگیریم.

۸ باوری که باید در مورد پول داشته باشین آموزشی

به چه دلیل شما پولدار نیستین؟

«آدمای کمی هستن که استطاعت فقیر بودن رو دارن.» جرج برنارد شاو

به روشنی، ثروت و کامیابی مربوط به تموم ابعاد زندگی شما مثل روابط، سلامت و شغل شما می شه. اما الان بذارین تمرکز رو روی پول بذاریم.

چند سال پیش من کلاسی رو در مورد کامیابی اقتصادی تدریس می کردم. واسه داشتن یک جمع بندی واسه این کلاس با تعدادی از افرادی که واسه من تجسم کامیابی و موفقیت مالی بودن مصاحبه کردم. همه اونا میلیاردر نبودن اما همه اونا در کنار پول کافی، روابط گسترده و سالمی داشتن. همه اونا بر چند اصل پایبند بودن که یکی اونا این بود: «منشأ کامیابی باوره.»

باورهای فرهنگی شما راجبه پول، به احتمال زیاد از باورهای تون در مورد بقیه ابعاد زندگی منفی تر و کوتاه بینانه تره.

مسئله پول دقیقا به اندازه سلامت و روابط اجتماعی شما مهم و حیاتیه. زیگ زیگلار می گه «پول مهم ترین مسئله زندگی نیس، اما به همون اندازه ای که به داشتن اکسیژن احتیاج داریم به پول داشتن هم احتیاج داریم.» ولی در جامعه ی ما یک فرهنگ عشق یا نفرت در مورد پول هست.

تصور کنین وارد یک انجمن حمایتی شدین که وقتی نوبت تون می شه به گروهی از آدمایی که نمی شناسید اعلام می کنین: «من با خودم قرار گذاشته ام تا جایی که میتونم خودم رو وقف سلامتی ام کنم». شاید اونا بسیار واسه شما احترام قائل می شن و حتی ممکنه بایستند و واسه شما دست بزنن. حال تصور کنین وارد همون جمع شدین و میخواهید اعلام کنین: «من با خودم قرار گذاشته ام خودم رو وقف پول درآوردن کنم!» فکر می کنین بقیه چه فکری در مورد شما می کنن؟ «وای این بابا چقدر پولکی و حریصه!» یا «من چقدر فکر می کردم این آدم معنویه ولی مثل اینکه نه!»

همونطور که خیلی از ما به شکل ناخودآگاه باورهایی فرهنگی راجبه زیبایی، عدالت و موفقیت وارد جامعه کردیم، قدیمیالگوها و افسانهایی رو هم که در مورد پول هست، باور کردیم. به این جمله ها نگاهی بندازین و ببینین کدوم یک از نظر شما درست میاد:

۱. واسه پول درآوردن باید سرمایه داشت.

۲. پولدارها پولدارتر و فقرا فقیرتر می شن.

۳. پول چرک کف دسته.

۴. اگه بخوام پول زیادی دربیاورم نمی تونم زندگی متعادلی داشته باشم.

۵. موفقیت مالی من به بازار شغلی و وضعیت اقتصادی بستگی داره.

۶. واسه پولدار شدن باید خطرای بزرگی کرد.

۷. پول اندازه اندازه گیری با ارزشیِ زندگی و موفقیت منه.

۸ باوری که باید در مورد پول داشته باشین آموزشی

۸. زندگی سخته.

۹. بیشتر آدمای پولدار مثل اسکروچ، افراد خسیس، خودخواه و پول پرستی هستن

۱۰. این دنیا هرکی هرکی و پرهرج ومرجه و فقط باید مراقب کلاه مون باشیم که باد نبرَد.

۱۱. در بین بالا رفتن از نردبان موفقیت بعضی وقتا باید با پایین انداختن بقیه واسه خود جا باز کرد.

۱۲. واسه اینکه پول زیادی در بیاری باید حتما در شغلای خاصی مشغول به کار باشی.

۱۳. تنها تعداد کمی از آدما اونم از بین خوانندها، هنرمندها، نویسندها و چیزای دیگه ای به جز اینا هستن که به اوج موفقیت می رسن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۸ روش واسه تقویت حافظه و یادگیری سریع تر 

حال اجازه بدین به شما بگم افراد پولداری که چند سال پیش با اونا مصاحبه کردم چه اعتقاداتی راجبه پول داشتن. همونطور که گفتم همه اونا میلیاردر نبودن، اما توانایی این رو داشتن که هر زمان هرچه رو اراده می کردن به دست بیارن. اینا چیزایی بود که اونا در مورد پول و ثروت می گفتن:

۱. دنیا پر از رونق و فراوانیه.

۲. دنیا دوست داره که من کامیاب شوم.

۳. هر کامیابی ای به دنبال ایمان و باور میاد.

۴. پول یک چیز انتزاعیه.

۵. پول انرژیه و فقط زمانی به طرف شما میاد که اونو احساس کنین.

۶. پول هیچ خِردی با خود به همراه نمی آورد.

۷. پول به فرمونایی که بهش میدم گوش می ده.

۸. پول احتیاج به توجه داره.

۸ باوری که باید در مورد پول داشته باشین آموزشی

می ببینن که اونا در مورد وضعیت اقتصادی یا اینکه بعضی حرفها پول زایی بیشتری دارن یا اینکه پول، ملاکِ ارزش زندگی شونه هیچ چیزی نگفتند. چیزی در مورد اینکه باید رقبا رو از میدون خارج کنن و یا اینکه باید خونواده و دوستان شون رو واسه پولدار شدن قربونی کنن، به زبون نیاوردند. و همینطور باور نداشتن که پول خودش ذهن و قدرتی ذاتی داره!

۸ باوری که باید در مورد پول داشته باشین آموزشی

کدامیک از این هشت باوری که افراد پولدار داشتن به نظر شما بدون هیچ شک و شبهه ای درست می اومد؟

متأسفانه نمی تونیم فقطً با حفظ کردن این لیست باورهای مون، عادتای مون و رفتارمون رو نسبت به پول تغییر دهیم. واسه تغییر این باورهای بنیادی باید سعی و تمرکز زیادی به خرج دهیم.

در کلاسای (برنامه نویسی عصبی-زبانی) NLP، چار پیش احتیاج اساسی واسه تغییر رو آموزش میدن:

  1. از هیجانات و باورهای منفی دوری کنین و باورهای مثبت رو وارد زندگی تون کنین.
  2. واسه آینده تون برنامه و اهداف جامعی تنظیم کنین.
  3. اقدام کنین.
  4. واسه اینکه ناخودآگاه تون به کار ادامه بده، روی نتیجه مطلوب تون تمرکز کنین و مشکلات رو یکی یکی از بین ببرین.

این چار قدم باید در همون بازه ی زمانی خاص ورداشته شن. بهتره در حالی که آمادگی لازم رو ندارین و ضمیر ناخودآگاه تون با شما راه نمیاد قدمای بزرگ ورندارید، که در این صورت تبدیل به یک سربالایی میشه که شما رو به جایی نمی برد و فقطً انرژی تون رو میگیره. پس اولین قدم لازم دور کردن احساسات و باورهای منفیه. بدونین که هیچ آرزو و هدفی بدون عمل کردن معنایی نداره. وقتی یک جا می شینین و عمل نمی کنین، ناخودآگاهِ شما نتیجه میگیره که در راه رسیدن به این هدف زیاد هم جدی نیستین و پس به شما اجازه صرف انرژی لازم رو نمی ده، توجهش رو به طرف دیگری مایل می کنه و دیگر دنبال فرصتا و ایده های نو واسه کمک به هدف شما نمی شه.

اما اگه در مورد هدف تون جدی باشین و هدفی قدم به قدم واسه رسیدن بهش داشته باشین، می تونین روابط و باورهایی که در مورد پول دارین تغییر بدین. پول در زندگی همه چیز نیس، اما همونجوریکه دیوید ثورو شاعر آمریکایی می گه:

«ثروت، توانایی تجربه کاملِ زندگی رو می ده.»

به امید قوی تر شدنِ روزافزون شما!

منبع : Psychologytoday


دسته‌ها: آموزشی