احساس خواب آلودگی و خستگی در اول صبح تقریبا واسه همه ما آشناست. بعضی وقتا بااینکه شبا زود به رختخواب میریم و حدود ۸ ساعت می خوابیم، باز که صبح از خواب بیدار میشیم، احساس خستگی می کنیم؛ انگار به اندازه کافی نخوابیده ایم. این حالت رو معمولا به استرس و مشغله های روزانه نسبت میدیم که بی ربط هم نیس، اما بعضی وقتا خستگی صبحگاهی از علل متفاوت دیگری مثل به هم ریختگی ساعت خواب ناشی می شه. درادامه با ما همراه باشین تا درمورد ۸ اشتباهی که باعث می شن صبحا خسته و خواب آلوده از خواب بیدار شیم، بیشتر بدونین.

 

۱. حموم یا دوش آب گرم درست پیش ازخواب

درسته که حموم یا دوش آب گرم در آرامش و کمک به خواب راحت مؤثره، اما نه اینکه درست پیش ازخواب حموم کنین یا دوش آب گرم بگیرین و بعد بی معطلی به رختخواب برید. دمای بدن پیش ازخواب اُفت می کنه. این افت دما درواقع به بدن می فهماند که وقت خوابه. اما حموم یا دوش آب گرم در ارسال این پیام مشکل ایجاد می کنه. پس بهتره که زمان حموم یا دوش آب گرم رو به کمه کم ۱٫۵ تا ۲ ساعت پیش ازوقت خواب تون موکول کنین.

۸ اشتباهی که باعث می شه صبح ها خواب بمونین  آموزشی

۸ اشتباهی که باعث می شه صبح ها خواب بمونین  آموزشی

۲. اتاق خواب شلخته

تحقیقات نشون داده که شلختگی و انباشتگی وسایل در اتاق خواب باعث می شه که ذهن تون به کارایی که درطول روز نتونستید تموم شون کنین، مشغول شه. این درحالیه که اگه اتاق خواب تون منظم باشه و از ملحفه ی تخت تون بوی تمیزی به مشام برسه، زودتر خواب تون می بره. پس واسه اینکه خواب شبونه خوب و راحتی داشته باشین، همیشه اتاق خواب تون رو تمیزومرتب نگه دارین و از به هم ریختگی دوری کنین.

۳. مصرف خوراکیای شیرین یا نشاسته دار پیش ازخواب

۸ اشتباهی که باعث می شه صبح ها خواب بمونین  آموزشی

غذاخوردن پیش ازخواب نه تنها واسه سلامتی بدن مضره، بلکه روی کیفیت خواب هم اثر بد می ذاره. پیشنهاد شده که از مصرف خوراکیای دارای شاخص گلیسمی بالا پیش ازخواب دوری کنین، چراکه مثل این مواد غذایی موجب افزایش سطح کورتیزول (هورمون استرس) در بدن می شن و این اثر تا ۵ ساعت ادامه داره. پس بهتره که از ۵ ساعت پیش ازوقت خواب تون از مصرف غذاهایی مثل پیتزا، کیک یا سیب زمینی صرف نظر کنین و درعوض، غذاهای سبک تر مثل ماست یا گوشت کم چربی بخورین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۷ قدم واسه پیشرفت محصول جدید 

۴. صبحانه نخوردن

صبحانه خوردن به ساعت بیولوژیکی بدن کمک می کنه که فاصله زمانی تا استراحت بعدی تون رو محاسبه کنه. ساعت بیولوژیکی که به «ریتم شبانه روزی» هم معروفه، یعنی چرخه متناوب خواب وبیداری. اگه فاصله بین بیدارشدن از خواب تا خوردن صبحانه خیلی طولانی شه، سطح کورتیزول در بدن زیاد می شه.

۵. نور اضافه در اتاق خواب

۸ اشتباهی که باعث می شه صبح ها خواب بمونین  آموزشی

مشاهده ی نور باعث می شه که ترشح هورمون خواب آور ملاتونین در بدن سرکوب شه. توقف ترشح ملاتونین با مشکلات خواب همراه هستش. منظور از نور فقط نورهای طبیعی نیس و حتی نورهای مصنوعی مثل نور صفحه تلویزیون یا گوشی همراه هم می تونن آسیب رسان باشن. پس بهترین کار اینه که همه وسایل الکترونیکی داخل اتاق تون رو خاموش کنین.

۶. دیر بیدارشدن در روزهای تعطیل

کسائی که درطول هفته، به جز روزهای تعطیل، ۵ تا ۶ ساعت و در روزهای تعطیل دوبرابر این مقدار می خوابن، ریتم بیولوژیکی بدن شون به هم می ریزه. مشکل در ریتم شبانه روزی بدن، جدا از اینکه مشکلات خواب با افزایش خطر دچار شدن به چاقی، دیابت نوع۲ و مریضیای قلبی عروقی در ارتباطه. پس سعی کنین که ساعت بیدارشدن تون بیشتر از یک ساعت تغییر نکنه.

۷. تنظیم ساعت روی زنگ تکرارشونده

۸ اشتباهی که باعث می شه صبح ها خواب بمونین  آموزشی

فقط چند دقیقه چرت بیشتر هیچ تأثیری نداره. اگه ساعت زنگ بزنه و تا تکرار بعدی زنگ ساعت، دوباره بخوابید، ممکنه به مرحله خواب عمیق فرو برید و پس از بیدارشدن حتی بیشتر احساس خستگی کنین. پیشنهاد می شه ساعت تون رو دقیقا روی همون زمانی که باید از خواب بیدار شید، تنظیم کنین و روی نیروی اراده تون بیشتر کار کنین.

۸. بی برنامه گی در ساعت خواب

اگه هرشب در ساعت متفاوتی به رختخواب برید، ریتم شبانه روزی بدن تون به هم می ریزه و باعث خواب آلودگی و خستگی صبحگاهی می شه. پس عادت کنین که هرشب سر یک ساعت مشخص بخوابید.

منبع : brightside.me

 


دسته‌ها: آموزشی