دعوا و دعوا بین همسران طبیعیه. به قول قدیمیا، دعوا نمک زندگیه! اما به شرطی که شورش درنیاید و یک اختلاف نظر جزئی، خیلی راحت به یک درگیری بزرگ تبدیل نشه. بارها پیش اومده که دعوایی کوچیک بر سرِ موضوعی پیش پاافتاده، به دلیل رفتارهای اشتباهِ زن و شوهر به اختلافات بزرگ و حتی جدایی منجر شده. هر کسی خیلی راحت می تونه با کلمات یا رفتارش، موقع دعوا طرف مقابلش رو برنجاند. بعضی وقتا این ناراحتیا تا خیلی وقت پس از دعوا هم اونقدر باقی می مونن و می تونن رابطه بین همسران رو خراب کنن. بهتر استهنگام دعواکردن تا جایی که امکان داره خودتون رو کنترل کنین. درسته که عصبانی هستین، اما نباید از حد بگذرید. در این مطلب، به ۷ رفتار نادرست که نباید هنگام دعوا از خود نشون بدیم، اشاره می کنیم. با ما همراه باشین.

 

۷. اعضای خونواده و فامیل رو از دعوا ای که داشته اید باخبر نکنین

۷ کاری که هیچوقت نباید هنگام دعوا با همسرتون انجام بدین آموزشی

خانوم: «مامان، اون دوباره دیر برگشته خونه. گوشیش رو نمی ده که من ببینم.»

آقا: «اون داره روی اعصابم راه می ره، واقعا از دستش خسته شدم!»

پدرومادر و دیگر اقوام رو به دعوا تون وارد نکنین، دعوای شما فقط به خودتون دو نفر مربوطه. بااین کار ممکنه یک دعوای معمولی رو به یک پریشونی خانوادگی واقعی تبدیل کنین. حتی اگه شما دوباره به روال عادی زندگی تون برگردید، بقیه ی اعضای فامیل اونو به یاد دارن. شاید بعدا اگه فرصتی دست بده، علیه شما و همسرتون از این موضوع سوءاستفاده کنن.

بهتره بگید: «بیا در موردش صحبت کنیم. این مشکل فقط به خودمون ربط داره.»

۶. از خشونت فیزیکی دوری کنین

۷ کاری که هیچوقت نباید هنگام دعوا با همسرتون انجام بدین آموزشی

هنگام دعوا، معمولا افراد بدترین جنبه ی شخصیت شون رو نشون میدن. بعضی حتی واسه اینکه ثابت کنن حق با اوناس، انجام دهنده خشونت فیزیکی می شن. به خودتون اجازه ندین که نسبت به شریک زندگی تون با خشونت رفتار کنین. مهم نیس چقدر عصبانی هستین، درد فیزیکی ممکنه باعث شه تا همسرتون احساس و علاقه اش به شما رو از یاد ببره.

۷ کاری که هیچوقت نباید هنگام دعوا با همسرتون انجام بدین آموزشی

در اینجور زمانی بهتره بگید: «بیا خونسرد باشیم، وگرنه کارمون به کتک کاری می کشه».

۵. موضوعات گذشته رو پیش نکشید

خانوم: «به چه دلیل ظرفا رو نشستی؟ قرار بود کمکم کنی، اما زیرِ قولت زدی. همیشه همین طوری…» پس از مدت کوتاهی بحث رو به جاهای دیگری میکشونه: «شبا خرناس می کشی. یه هفته پیش هم که نیومدی بریم خونه مامانم اینا» و خیلی از مواردی که در گذشته اتفاق افتاده، یهو سرازیر می شن.

موضوع اصلی دعوا هر چه که هست، فقط به همون بچسبید و تموم اشتباهات گذشته شریک زندگی تون رو به رخ اون نکشید. این باعث می شه یک موضوع جزئی خانوادگی به یک درگیری بزرگ منجر شه. علاوه برآن، ممکنه واسه همسرتون این سؤال منطقی پیش بیاد: به چه دلیل من باید به رابطه ای که این همه مشکل در اون هست ادامه بدهم؟

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۸ رفتار سمی که مانع خوشحال بودن شما می شه

اگه موضوع فقط اینه که همسرتون قول داده در کارای منزل به شما کمک کنه و این کار رو نکرده، موضوعات دیگر رو از یاد ببرین. بگید: «نوبت تو بود، قول دادی در کارای منزل کمکم کنی. منم واقعا خسته ام از بس شستم و تمیزکاری کردم.»

۴. هیچوقت درباره طلاق صحبت نکنین

هیچوقت در بین یک دعوا از طلاق صحبت نکنین. درسته که بعضی وقتا طلاق یک راه حل واسه آرامش هر دو طرفه، اما صحبت کردن درباره اون، جا و زمان مخصوص به خودشو داره. هنگام دعوا زمان خوبی واسه حرف زدن از طلاق نیس، چراکه بااین کار به همسرتون توهین می کنین و به احساسات اون آسیب جدی وارد می کنین. هرچه بیشتر درباره طلاق صحبت کنین، سریع تر به واقعیت نزدیک می شه. اگه واقعا عاشق همدیگه هستین، هیچوقت از جدایی صحبت نکنین؛ حتی اگه عصبانی هستین و از ته دل تون این حرف رو نزده اید.

۷ کاری که هیچوقت نباید هنگام دعوا با همسرتون انجام بدین آموزشی

بهش بگید: «موافقی موقعِ عصبانیت حرفی نزنیم که بعدا از گفتنش پشیمون بشیم؟»

۳. در بین دعوا هیچوقت منزل رو ترک نکنین

۷ کاری که هیچوقت نباید هنگام دعوا با همسرتون انجام بدین آموزشی

آقا: «دیگه نمی تونم اینجا نفس بکشم. نمی خوام جایی باشم که توئم توش زندگی می کنی.»

بیرون رفتن از منزل در بین دعوا، به همسرتون نشون میده چقدر از بودن با اون زیر یک سقف احساس ناراحتی می کنین. اگه در رو با شدت به هم بکوبید و بیرون برید، مشکلی حل نمیشه. این کار حتی باعث می شه که همسرتون درباره بلوغ فکری تون شک کنه. مثل بچه ها رفتار نکنین. اگه ترجیح میدید اول آروم شید و بعد با همسرتون بحث کنین، به اتاق دیگری برید. پس از اونکه آروم شدید، مثل دو تا آدم عاقل باهم صحبت کنین.

بهتره بگید: «نمی خوام الان درباره ش چیزی بگم. احتیاج دارم کمی تنها باشم.» و به جای ترک منزل، به اتاق دیگری برید.

۲. هیچوقت اتاق خواب تون رو از هم جدا نکنین

بااین کار، همه چیز رو بدتر می کنین. حتی در بین دعوا هم روال عادی زندگی تون رو حفظ کنین. مثلا، مثل همیشه سرِ یک میز غذا بخورین؛ حتی اگه به هم نگاه نکنین. در اتاق خواب مشترک تون بخوابید؛ حتی اگه قراره به هم پشت کنین. این کار باعث می شه جوّ منزل بهتر شه و پس مشکل تون سریع تر حل میشه. اما اگه بالش تون رو وردارین و به اتاقی دیگر برید، دوری و جدایی همه چیز رو بدتر می کنن.

۱. هیچوقت در ملأعام باهم دعوا نکنین

پیشه بقیه باهم بحث نکنین. بااین کار هم به همدیگه و هم به مردمی که دور تون هستن بی احترامی می کنین. هرجا که هستین، اگه حس می کنین که احتیاج به بحث دارین، به منزل برید و اونجا دعوا کنین. شاید حتی تا رسیدن به منزل کمی آروم تر و منطقی تر شده باشین و این از شدت دعوا کم می کنه. 


دسته‌ها: آموزشی