آدما بیشتر با گذشت زمان، در موردای جور واجور مهارت بیشتری کسب می کنن. مثلا ما در مقایسه با ۵۰ پارسال، کشاورزان بهتری، دوندگان سریع تری، خلبانان مطمئن تری و آب وهواشناسان دقیق تری شده ایم. اما هنوز از نظر مدیریت مالی ضعیف هستیم. در این مقاله با ۷۱ نشونه آشنا میشید که به شما میگن هیچ سر رشته ای در مدیریت پول خود ندارین. اگه به درصد ورشکستگیای شخصی، بحرانای مالی، وامای دانشجویی، بدهیای پرداخت نشده و میزان پس اندازه ها نگاه کنیم، متوجه خواهیم شد که مردم از نظر مهارتای مدیریت مالی، از گذشته تا کنون نه تنها تغییر زیادی نداشتن، بلکه بدتر هم شدن. این موضوع یکی از بخشای زندگی ِ ماه که مهارت لازم رو در اون نداریم. در این مقاله ۷۱ دلیل واسه تون میاریم تا ثابت کنیم به چه دلیل مردم در مدیریت پول شون ضعیف عمل میکنن.

۷۱ نشونه که میگن هیچ سر رشته ای در مدیریت پول تون ندارین  آموزشی

۷۱ نشونه که میگن هیچ سر رشته ای در مدیریت پول تون ندارین  آموزشی

۱. خیلی راحت اجازه میدید عقاید سیاسی بر سرمایه گذاریای تون اثر بذارن، بدون اینکه متوجه باشین بازار سرمایه اهمیتی نمی ده که شما به کی رأی میدید یا به کدوم شبکه خبری بیشتر اعتماد دارین.

۲. به نظر تون «بلندمدت» یعنی از حالا تا وقتی قیمتا در بازار بورس رَوند نزولی پیدا کنن.

۳. شما از «اثر دانینگ-کروگر» رنج می برین (یه جور سوگیری شناختی در افراد غیرحرفه ای که از توهم برتری رنج می برن و به اشتباه، توانایی شون رو خیلی بیشتر از اندازه واقعی آزمایش می کنن.) و حتی مهارتای مدیریت مالیِ پایه تون به حدی ضعیفه که متوجه نیستین دارین اشتباه می کنین. نداشتن شناخت کافی از مفاهیمی مثل بهره مرکب و تورم، باعث می شه افراد تصور کنن تصمیمات مالی درستی می گیرن، در صورتی که در واقعیت، خودشون باعث شکست شون می شن.

۴. با هر یک ریالی که بیشتر درآمد کسب می کنین، توقع دارین پول تون دو ریال بیشتر شه.

۵. پولای زیادی واسه چیزای مادی خرج می کنین تا بر بقیه اثر بذارین، درحالی که نمی دونین مردم اهمیتی نمی دن که جنس کیف پول تون چیه یا اگزوز و موتور ماشین تون چه صدای گوش خراشی داره.

۶. درباره مسائلی که خیلی کم از اونا سررشته دارین، بسیار مطمئن هستین، خصوصا در مورد سیاستای پولی.

۷. هیچ وقت توانایی شناخت حرکت بعدی بازار رو نداشتین، اما بازم سعی دارین حرکت بعدی بازار رو پیش بینی کنین.

۸. از مشکلات مالی افراد دیگر درس عبرت نمی گیرین و پس هر وقت که نوبت به تصمیمات مالی می رسه، درجا میزنین.

۹. فکر می کنین جوون و شکست ناپذیر هستین و احتیاجی به بیمه سلامت ندارین. پیاده روهای یخ زده، ماشینایی که با سرعت حرکت می کنن و سلولایی که به سرعت تقسیم می شن، خلاف این رو ثابت می کنن.

۱۰. وقتی در تلویزیون می شنوین که دولت با کسری بودجه روبرو شده، ناراحت میشید. اما تماشای این خبر در تلویزیونی که قسطی و خونه ای که با وام خریده اید، واسه تون اهمیتی نداره.

۱۱. وامای کلان می گیرین تا در رشته دانشگاهی ای که هیچ علاقه ای بهش ندارین و بازار کار خوبی هم نداره، مدرک بگیرین و در جوونی زیر بار قرض می ٰروید.

۷۱ نشونه که میگن هیچ سر رشته ای در مدیریت پول تون ندارین  آموزشی

۱۲. جزو اون دسته از افرادی هستین که نمی تونین ۲ میلیون تومن در عرض ۳۰ روز واسه یه چیز لازم جفت و جور کنین، در حالی که جزو اون دسته از افرادی هم هستین که باید بتونن ظرف ۳۰ روز ۲ میلیون تومن واسه موارد لازم که ممکنه در زندگی هر کسی پیش بیاد، جور کنن.

۱۳. سنگین ترین هزینه ای که در زندگی پرداخت می کنین، سود و بهره وامه. بیشتر از پولی که خرجِ غذا، ماشین، تعطیلات، تحصیل، لباس، شام خوردنِ بیرون و سرگرمیای جور واجور می کنین، صَرف پرداخت سود واسه واما می کنین. چون به اندازه کافی پس انداز ندارین، اما دوست دارین به سبکی زندگی کنین که خرج تون از دخل تون بیشتر شه و پس مجبور به وام یا قرض گرفتن میشید.

۱۴. تصور می کنین که متوسط سازی هزینه دلاری کسل کننده س، بدون اینکه بدونین هدف از سرمایه گذاری رسیدن به سود و بازگشت سرمایه و نه رفع مریضی.

۱۵. شغلی پر استرس دارین تا به اندازه ای پول در بیارین که یک زندگی بدون استرس داشته باشین. این به نظرتون خنده دار نیس؟

۷۱ نشونه که میگن هیچ سر رشته ای در مدیریت پول تون ندارین  آموزشی

۱۶. بدبین هستین و نمی دونین که افراد خیلی زیادی در این دنیا، وقتی صبح از خواب بیدار می شن، سعی در بهبود شرایط دارن نه اینکه همیشه به این فکر کنن که همه چیز فاجعه باره.

۱۷. سعی می کنین از همسایه تون عقب نمانید، در حالی که نمی دونین آقای همسایه در قرض فرو رفته و تا آخر عمرش باید کار کنه.

۱۸. فکر می کنین ۵۰۰ میلیون تومن پول زیادیه، در حالی که این مقدار، پولیه که بیشتر مردم واسه داشتن یک بازنشستگی راحت بهش احتیاج دارن.

۱۹. همه موفقیتای مالی تون رو به مهارت و علم تون نسبت میدید و همه شکستای مالی رو به بدشانسی.

۲۰. به جای اینکه اشتباهات تون رو قبول کنین و از اونا درس عبرت بگیرین، اونا رو ندیده گرفته، فراموش شون می کنین یا واسه شون بهونه تراشی می کنین و اونا رو به گردن بقیه میندازین.

۲۱. به بازگشت پولی که واسه خرید سهام پرداخته اید، دل خوش کردین، در حالی که نمی دونین بازار اهمیتی نمی ده که نظر شما درباره قیمت مساوی چیه.

۲۲. تعبیرتان از تاریخ، از ۵ سال بالاتر نمی ره. پس، تصور می کنین که اسنادی مثل اوراق قرضه مطمئن هستن، هر رکود اقتصادی به بدی رکود پارسال و میزان بیکاری که هست، عادیه.

۲۳. از یک خونواده کم درآمد یا با درآمد متوسط اومدید، دانشگاه دولتی قبول نشده اید و فکر می کنین پرداخت هزینه های زیاد واسه دانشگاه منطقیه.

۷۱ نشونه که میگن هیچ سر رشته ای در مدیریت پول تون ندارین  آموزشی

۲۴. در دبیرستان شاگرد اول بودین و در دانشگاه خوبی پذیرفته شدین و حالا فکر می کنین، در زمنیه ی مسائل مالی هم خیلی باهوش هستین، بدون اینکه متوجه باشین مهم ترین مهارتی که در مسائل مالی هست اینه که بر احساسات تون مسلط باشین، نه بر فورمولای ریاضی و اقتصادی.

۲۵. ادعا می کنین زمانی که بقیه با احتیاط و ترسو هستن، شما حریص و جسورید، اما وقتی بازار ۲ درصد افت می کنه، افسرده و پریشون میشید.

۲۶. سرمایه گذاران اسطوره ای رو که تنها مهارت شون تبلیغ در مورد خودشونه، می پرستید. در حالی که خیلی از این اسطورها نقشی در بازار سرمایه نداشتن.

۲۷. اجازه میدید که سوگیریای جانبدارانه ذهن تون رو کنترل کنن و پس اطلاعات خود رو از منابعی به دست میارید که با عقایدتان هماهنگ هستن.

۲۸. فکر می کنین هنوز واسه پس اندازِ بازنشستگی خیلی جوون هستین، در حالی که هر روزی که میگذره باعث می شه اثر میزان بهره مرکب کمتر شه و امکان پس انداز پول بیشتر رو از دست بدین.

۷۱ نشونه که میگن هیچ سر رشته ای در مدیریت پول تون ندارین  آموزشی

۲۹. واسه خرید بهترین ماشین لباس شویی یک ماه تموم تحقیق می کنین ولی با راهنمایی فردی که نمی شناسید و نباید بهش اعتماد کنین، سهام یک شرکت بی اهمیت و کوچیک رو بدون معطلی می خرید.

۳۰. واسه ۵۰ سال آینده سرمایه گذاری می کنین ولی زمانی که بازار یک روزِ بد رو می گذرونه، دچار استرس میشید.

۳۱. تصور می کنین خیلی کار مهمی انجام دادین که واسه سه ماه آینده پس انداز کردین، در صورتی که متوسط مدت بیکاری این روزها بیشتر از ۹ ماه.

۳۲. با نوسانات بازار، همیشه سهام تون رو چِک می کنین.

۳۳. ملاک تون واسه سرمایه گذاری اطلاعات گذشته، در حالی که باید در موردایی سرمایه گذاری کنین که الف) اونا رو خوب بشناسین، ب) امتیاز رقابتی داشته باشن، پ) با اهداف تون هماهنگ باشن، ت) خوب فروش برن.

۳۴. سعی می کنین مسئله ای به پیچیدگی اقتصاد جهانی رو خلاصه کرده و با کلمات قشنگ و شیک توضیحش بدین.

۳۵. نمی دونین که جمله «هیچ اقدامی نکن»، قوی ترین جمله در سرمایه گذاریه.

۳۶. معاملات مالی و خرید اوراق و سهام رو با آدمایی انجام میدید که از نظر تجربه و علم، کلاس کاری و جایگاهی در اقتصاد و بازار بورس ندارن و مثل افرادی هستن که سر چار راه وای میستن و دلار می فروشند. این کار معمولا آخر خوشی نداره.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۷ نکته مهم که باید در مورد خشم تون بدونین

۳۷. از رشد ۳۰ درصدیِ سرمایه در پارسال احساس غرور می کنین، در حالی که نمی دونین شما در این موضوع هیچ دخالتی نداشتین.

۳۸. ۱۲ ساعت در روز به تماشای بازار بورس از شبکه های تلویزیونی می شینین و هیچ کاری به جز انتظار انجام نمی بدین.

۳۹. واسه سلامتی خود پیش دکتر می روید، واسه پرداخت مالیاتا با یک حسابدار مشورت می کنین، وکیل استخدام می کنین تا به مسائل مالی تون رسیدگی کنه، واسه درست کردن دندان تون از دندانپزشک کمک می گیرین، از یک معمار می خواید خونه تون رو بسازه، یک مربی واسه بدن سازی استخدام می کنین، اما زمانی که نوبت به سرمایه گذاریای پیچیده می رسه، خودتون به تنهایی اقدام می کنین.

۴۰. آخر اندیشیای سوگیرانه، فریب تون می ده و تصور می کنین آخرین بحران مالی رو پیش بینی کرده بودین. از اون بدتر اینکه این فریب تا جایی پیش میره که می خواید وضعیت آینده بازار مالی رو هم پیش بینی کنین.

۴۱. تصور می کنین خبره های اقتصادی به خاطر این چاپ می شن که شامل اطلاعات مفیدی هستن، در حالی که دلیل اصلی چاپ شدن اونا اینه که ناشر می دونه مردم به خوندن اونا علاقه دارن.

۴۲. فراموش می کنین که مهمترین دارایی یک سرمایه گذار، زمونه. یک فرد ۲۰ ساله سرمایه ای داره که «وارن بافِت» (سرمایه دار بزرگ آمریکایی) با سن و سالی که داره، حتی خوابش رو هم نمی بینه.

۴۳. نمی دونین کسائی که در رسانه ها پیشنهادای مالی می کنن، شما و موقعیت و تواناییای تون رو نمی شناسند و فقط واسه اینکه شناخته شن این پیشنهادا رو ارائه میدن.

۴۴. یک برنامه مالی دارین بدون اینکه به این توجه کنین که زندگی هیچ اهمیتی واسه برنامه شما قائل نیس و بعضی وقتا اتفاقاتی رخ میدن که از کنترل تون خارج هستن.

۷۱ نشونه که میگن هیچ سر رشته ای در مدیریت پول تون ندارین  آموزشی

۴۵. شروع به پس انداز مقدار کمی پول در ماه کردین. عالیه! از هیچی بهتره. من خیلی از افراد رو دیده ام که به پس انداز شون افتخار می کنن، در حالی که در واقعیت این پس اندازه ها در مقابل پولی که بعد از بازنشستگی بهش احتیاج دارن، هیچه. یک جمله معروف می گه «هر ماه مبلغ کمی پس انداز کن و آخر سال ببین که بازم چقدر کم پول داری!» اگه فکر می کنین پس انداز کردنِ بیشتر از ۳۰ درصد از درآمد ماهانه تون دیوانگیه، یک بار دیگر حساب و کتاب کنین تا فهمیده باشین این مبلغ خیلی به مقدار پولی که واسه بعد از بازنشستگی بهش احتیاج دارین، نزدیکه.

۴۶. فکر می کنین با درآمد ماهانه ۳ میلیون تومن نمی شه زندگی کرد، در حالی که نمی دونین حتی با دید کردن معنی برابری قدرت خرید، بازم درصد خیلی بالایی از مردم دنیا با کمتر از اینا زندگی می کنن.

۴۷. فکر می کنین زندگی متوسط یعنی داشتن یک خونه ی ۳۰۰ متری با سه سرویس بهداشتی، تحصیل در دانشگاهای غیردولتی، سفرای هرساله ی خارج از کشور و داشتن کلاسای خصوصی یوگا در اتاق نشیمن خونه تون.

۴۸. فراموش می کنین که شانس در خیلی از سرمایه گذاریا نقش اساسی بازی می کنه (شاید یکی از همون سرمایه گذارانی که می پرستید هم در جایی از زندگی اش شانس بزرگی آورده).

۴۹. به سوگیریِ باور ای (belief bias) گرفتار هستین. یعنی تمایل دارین یک ایده رو فقط به خاطر این قبول یا رد کنین که با عقایدی که از قبل درون تون بوجود اومده ان، هماهنگه و پس حقایق رو ندیده می گیرین.

۵۰. عاشق پول هستین، اما حوصله ی آموختن علم مسائل مالی رو ندارین چون فکر می کنین پیچیدهه. به نظرتون این خنده دار نیس؟

۵۱. فکر می کنین بازار بورس به دلیل داشتن نوسانات زیاد، خطر پذیره، در حالی که نمی دونین دلیلی که خطر بیشتری واسه تون داره، استفاده نکردن از سرمایه تونه و نه نوسانات بازار.

۵۲. هیچ وقت به کشورهای فقیر دنیا سفر نکردین تا فهمیده باشین دنیا اهمیتی به عقاید شما درباره عدالت، انصاف و احتیاج واقعیِ مالی نمی ده.

۵۳. واسه مسائل پوچ و بی ارزش ولخرجی می کنین، چون تصور می کنین در چشم مردم تبدیل به فرد جالبی میشید، درحالی که این باعث می شه فردی خوش گذران و ناوارد به نظر برسین. (این رفتار معمولا از جوونایی که یهو پول دار می شن، سر می زنه.)

۵۴. نمی تونین درک کنین که ۱۰ درصد بهره در طول ۲۰ سال بیشتر از ۲۰ درصد بهره در ۱۰ ساله. واسه جمع آوری ثروت، زمان مهم ترین عامله و یکی از تک و توک متغیرهاییه که می تونین روی اون کنترل داشته باشین.

۵۵. هزاران نشونه و مدرک ثابت کردن زمانی که نیازای ساده تون برآرده شد، مقدار خوشبختی ای که از به دست آوردن هر یک ریال اضافه کسب می کنین، کمتر و کمتر می شه. این باعث می شه بقیه ی عمرتون رو صرف جمع آوری ثروت کنین، به این امید که واسه تون خوشبختی به ارمغان بیاره، اما در عمل این اتفاق نمی افته.

۵۶. فکر می کنین منطقیه که ۲ درصد از درآمد خود رو به مشاوران مالی بدین، اما با این کار در اصل، سود بلندمدت تون کاهش پیدا می کنه.

۷۱ نشونه که میگن هیچ سر رشته ای در مدیریت پول تون ندارین  آموزشی

۵۷. تصور می کنین بازار بورس فقط جاییه که ارقام بالا و پایین می شن و نمی دونین این ارقام به کسب و کارا و داراییای واقعی مربوط می شن.

۵۸. تصور می کنین با اجاره نشینی پول تون رو دور می ریزید ولی این کار واسه خیلی از افراد هوشمندانه ترین تصمیم مالیه که در عمرشون گرفتن.

۵۹. تصمیمات سرمایه گذاری تون به شرایط خوب یا بد اقتصادی وابسته هستن، در حالی که این دو، رابطه زیادی با هم ندارن.

۶۰. وقتی واسه بازنشستگی پس انداز می کنین به این توجه نمی کنین که شاید امید به زندگی در شما ۹۰ سال باشه و اگه در ۶۵ سالگی بازنشسته شید باید یک سومِ باقی مونده از زندگی تون رو با پس اندازی که دارین سپری کنین.

۶۱. نمی تونین تفریحات رایگان مثل پیاده روی، کوه پیمایی، دوچرخه سواری و کتاب خوندن داشته باشین. در حالی که داشتن سرگرمیای رایگان یا ارزون یک دارایی مهم در ترازنامه ی شخصی شماس.

۶۲. به سختی کار می کنین و پولی درمی بیارین که وقت خرج کردن یا برنامه ریزی واسه اونو ندارین. این درست مثل وقتیه که لوازم ورزشی گرون می خرید ولی وقتی واسه ورزش ندارین.

۷۱ نشونه که میگن هیچ سر رشته ای در مدیریت پول تون ندارین  آموزشی

۶۳. تاریخ رو ندیده می گیرین و طبق ی تجربیات محدود خودتون عمل میکنین.

۶۴. در ۱۸ سالگی وارد دانشگاه شدید، نه به خاطر علاقه به تحصیل بلکه فقط واسه اینکه از بقیه عقب نمانید و شاید این کار یکی از پر هزینه ترین کارایی میشه که در زندگی تون انجام دادین.

۶۵. فکر می کنین ثبات باور داشتن در مورد بازارای مالی، بورس و اقتصاد، کاری هوشمندانهه، در حالی که این مسائل همیشه در حال تغییر هستن ولی ذهن شما در همون عقاید کهنه دست وپا می زنه.

۶۶. به فرق دیدگاهی که افراد سالمند و باتجربه و جوونا به پول دارن، دقت نمی کنین.

۶۷. از اون دسته افرادی هستین که اگه به شما بگم که بزرگترین خبری که مردم در سالای آینده راجبه اون صحبت می کنن، خبریه که امروز کسی اونو جدی نمی گیره و خبره های داغ امروزی در ده های آینده بی معنی هستن، باور نمی کنین.

۶۸. این موضوع رو دست کم می گیرین که خیلی از شرکتا، یک شَبه از سودهای کلان به ورشکستگی رسیدن.

۶۹. متوجه نیستین که با گفتن جمله «می خوام میلیاردر شوم.» منظورتان اینه که می خوام میلیاردها تومن خرج کنم، این کار مخالف میلیاردر بودنه.

۷۰. نمی دونین که مدل کار و کاسبی خیلی از شرکتای مالی طبق ی ترس، احساسات و کمبود علم و اطلاعات مشتریان شون بوجود اومده.

۷۱. شما با خوندن همه موارد بالا سر تکون دادین، بدون اینکه فهمیده باشین در همه موارد خطابم با شما بود. این در مورد خودمم صدق می کنه.

منبع : businessinsider.com

دسته‌ها: آموزشی