بیشتر کارکنان اصلا نمی دونن که چه جوری باید با رئیس شون حرف بزنن. کارکنان در دو گروه کلی جای می گیرن. بعضی از بیان حرف شون در مقابل مافوق ترس دارن و عقب میکشن، که این کار اونا رو کم وبیش به یک شخص ترسو و بی عرضه تبدیل می کنه. دسته دوم با رفتاری بیشتر از اندازه مخالفت جویانه یا جنگ گرانه خودشون رو به دردسر میندازن. اینجا می خوام، به عنوان راه حلی واسه داشتن رفتاری متعادل در مقابل رؤسا، به ۷ چیزی که هیچ وقت نباید به رئیس تون بگید اشاره کنم. اگه به دقت به چیزی که می گم توجه کنین، یاد می گیرین که چه جوری روابط کاری موفقی با رئیس تون برقرار کنین، پیشرفت کنین و در عین حال به دردسر هم نیفتید.

 

۷ چیزی که هیچ وقت نباید به رئیس تون بگید آموزشی

۱. اون کار رو چه جوری انجام بدهم؟

وقتی رئیس تون از شما می خواد کاری بکنین، به محض اینکه فهمیدین از چه صحبت می کنه، وظیفه ی شما اینه که بگید: «حتما، مشکلی نیس. می تونین رومو حساب کنین.» بعد محل رو ترک کنین و راه انجام اون کار رو پیدا کنین، و حتما انجامش بدین. در این روش بدون اینکه چیزی از ارزشاتون کم کرده شه و مشکل ساز شید، مسئولیت بیشتری قبول می کنین که خیلی هم خوبه.

۲. وقتش رو ندارم

اجازه بدین رازی رو با شما در بین بذارم. هیچ کسی هیچوقت وقتش رو نداشتهه. همیشه از همه ما کار بیشتر با پول کمتر می خوان، این شامل رئیس شما و رئیس رئیس شمام می شه. این جزئی از کاره. کافیه بفهمین کاری که از شما خواسته ان چه اهمیتی داره و اولویت بندی کنین. اگه به عهده گرفتن اون کار به معنای اینه که مسئولیت کار دیگری باید از دوش شما ورداشته شه، بذارین اینجور شه و این رو به رئیس تون هم بگید.

۷ چیزی که هیچ وقت نباید به رئیس تون بگید آموزشی

۳. نه

به رئیس تون «نه» نگید، مگه در مواردی که غیرقانونی یا غیراخلاقیه. حتی یک موقعیت به ذهنم نمی رسه که در اون نه گفتن به رئیس تون ایده ی هوشمندانه ای باشه. می تونین سؤال بپرسید، عقب بکشین یا گفتگو کنین اما نه نگید مگه در صورتی که رزومه ای قوی دارین و احتیاجی هم به این شغل ندارین. با این کار فقط دنبال دردسر می گردین. هوس بیان خلاقانه ی «نه» با عباراتی مثل «فکر نکنم که…» هم به سرتون نزند.

۴. این کار پیشکش خودت باشه

شاید رئیس شما پست ترین آدم روی زمین باشه. شاید اون ظالم و سوءاستفاده گره و خشونتای زمان کودکی اش رو روی کارکنانی خالی می کنه که اونا رو بردگان خود می دونه. مهم نیس اون چه آدمیه و چه می کنه. زمانی که تصمیم به ترک شغل تون گرفتید، این کار رو حرفه ای بکنین. پلای پشت سرتون رو خراب نکنین؛ نتایج این کار متوجه خود شما هستش.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۸ راه تضمین شده واسه افزایش اعتماد به نفس

۷ چیزی که هیچ وقت نباید به رئیس تون بگید آموزشی

۵. به واحد نیروی انسانی برگشت میدم

زمانی که مهندس جوونی بودم، از رئیسم سؤال کردم که به چه دلیل آزمایش ضعیفی ازم ارائه کرده. پاسخم رو داد اما من که قانع نشده بودم از اون پرسیدم واسه اون مشکلی نیس که با مافوقش صحبت کنم. اون گفت نه و من این کار رو کردم. مشکلی نیس اگه به سراغ بالادستی رئیس تون برید، به این شرط که این کار رو به راه درست (رو راست و قابل احترام) و به دلایل درست بکنین. اما اگه این کار نتیجه نداد رفتن به سراغ واحد نیروی انسانی سازمان کمکی به شما نمی کنه. اگه موضوع جدیه انصراف بدین. اگه غیرقانونیه، شکایت کنین. وگرنه، دست از گله و شکایت وردارین و واحد منابع انسانی رو از یاد ببرین.

۶. تقصیر من نبود، زیر سر فلانیه

اگه مسئول شمایید، مسئولانه رفتار کنین. اگه مسئولیت یا تقصیری بر گردن ندارین و توضیح دادن فایده داره توضیح بدین. اما هیچوقت انگشت اتهام رو به طرف دیگری نشونه نرید. بله، می دونم که این دست رفتارها از بعضی مدیران و سیاستمداران سر می زنه. اما این افراد بی لیاقت ان، غیرحرفه ای هستن و هزاران سال دیگر هم اونا رو استخدام نخوام کرد. مثل این افراد نباشید.

۷. فلانی یک احمقه

فرقی نداره درباره همکارتان باشه یا مشتری یا فروشنده یا هرکی دیگر، حتی واسه ثانیه ای این فکر به سرتون نزند که سفره ی دل تون رو پیش رئیس تون باز کنین یا با اون علیه دیگری توطئه ای بچینید، طوری که انگار اون رفیق شماس. رئیس شما رفیق تون نیس. و با اینجور رفتاری این خطر رو به جون می خرید که بی حرمتی یا انتقادتان شامل حال کسی بشه که اهمیتش واسه شرکت بیشتر از شخص شماس. جدا از اینکه این رئیس تون رو به فکر فرو میبرین که پشت سر اون به بقیه چه می گین و اعتماد اونو بعد از این هیچوقت نخواهید داشت.

توجه کنین، رؤسا هم درست مثل من و شما آدمای زمینی هستن. اونا درست مثل من و شما آدم ان. اما در موقعیت منحصربه فردی قرار دارن، و واسه همین لازمه که رابطه با اونا پیرو بعضی ملاحظات باشه. در حالت کلی، اگه این رابطه رو حرفه ای، مربوط به کسب وکار و همراه با درجه ای از احترام حفظ کنین هم اینجور همینا رو دریافت می کنین. اگه مسئولیتی رو قبول کردین، در قبال اون جواب گو باشین و کارتون رو به اتمام برسونین، در این صورت پیشرفت می کنین.

منبع : entrepreneur


دسته‌ها: آموزشی