در خونه ی همه ما، وسایلی هستن که کم کم باید اونا رو تمیز کنیم تا هم ظاهر خوبی داشته باشن و هم اینکه به مکانی واسه تجمع آلودگی و گردوغبار تبدیل نشن. اما این وسط، تعدادی از وسایل احتیاج به تمیز کردن روزانه دارن؛ وسایلی که بعضی از اونا شاید در ظاهر هم خیلی کثیف به نظر نرسند، اما اگه به شکل روزانه تمیز نشن، به یک منبع آلودگی در خونه تبدیل می شن. در این مطلب، سراغ اینجور وسایلی رفته ایم.

۱. حوله یا دستمال آشپزخانه

در آشپزخانه ی خیلی از ما حوله یا دستمالای مختلفی وجود دارن که واسه مصارف خیلی از اونا استفاده می کنیم. شاید بعضی وقتا با نگاه به ظاهر این حولها، اونا رو وسیله ای تمیز بدونیم اما واقعیت اینه که طبق تحقیق انجام شده در USDA، حولها معمولا کثیف ترین وسیله در آشپزخانه ها هستن و بیش ترین حجم از آلودگی رو جذب می کنن؛ این در مورد حولهای استفاده شده در حموم و سرویس بهداشتی هم صدق می کنه. طبق گفته کارولین فورت، مدیر بخش تحقیقاتی Good House Keeping که روی مواردی مثل نظافت منزل تحقیق می کنن، حولها از آنجایی که همیشگی استفاده می شن، خیلی سریع کثیف می شن و واسه همین هم باید روزانه یا کمه کم هر چند روز یک بار عوض شن. این در حالیه که اگه خونواده پرجمیعتی دارین و زیاد از حولها استفاده می کنین، حتما باید هر روز اونا رو عوض کنین و بشورید.

۷ چیزی که باید هر روز تمیز شن آموزشی

۲. کانتر آشپزخانه

۷ چیزی که باید هر روز تمیز شن آموزشی

معمولا قسمت کانتر در آشپزخانه، جاییه که خیلی از کارا روی اون انجام می شن؛ کارایی مثل تمیز کردن سبزی یا خرد کردن اون و موارد دیگر. از طرف دیگر، خیلی از ما معمولا پس از رسیدن به خونه، وسایلی مثل کیف دستی یا کلید ماشین و… رو روی این میزا قرار میدیم و همین هم دلیلی واسه انتقال آلودگی به سطح میزه. پس باید هر روز واسه تمیز کردن سطح این کانتر اقدام کرد. البته درنظر داشته باشین که واسه سطح کانتر، از دستمال مخصوص خودش استفاده کنین و در کل، دستمال سطوح دیگر رو واسه هم استفاده نکنین که این مسئله خود دلیلی واسه انتقال آلودگیه.

۳. دیوارای حموم

۷ چیزی که باید هر روز تمیز شن آموزشی

دیوارای حموم معمولا شرایط زیادی واسه کثیفی دارن و اگه واسه یه مدت اونا رو تمیز نکنین، شاهد لکهای زیادی روی دیوار هستین. واسه همین هم کارشناسان نظافت منزل پیشنهاد میدن که هر بار پس از استحمام، سطح دیوارای حموم رو تمیز و خشک کنین تا همواه حمامی تمیز داشته باشین و از درخشندگی دیوارای اون لذت ببرین!

۴. سینکای دست شویی و ظرف شویی

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۸ روش واسه تقویت حافظه و یادگیری سریع تر 

این تصور نادرستیه که چون سینکای ظرف شویی و دست شویی همیشه در خطر آب هستن، تمیز هستن و هیچوقت کثیف نمی شن، اما این باور اشتباهیه. معمولا در سطح سینکا، شاهد جمع شدن باکتریای زیادی هستیم که تنها راه از بین بردن اونا، تمیز کردن منظم سینکه. طبق گفته کارولین فورت، بهترین روش تمیز کردن سینک اینه که اول با استفاده از یک اسفنج، سطح اونو تمیز و لکهای موجود رو پاک کنین. بعد با بستن سوراخ سینک، اونو با آب گرم پر کنین و یک قاشق، مایع سفید کننده داخل آب بریزین. بعد اجازه بدین سینک به مدت ۵ دقیقه در این حالت بمونه و بعد با باز کردن سوراخ، آب رو تخلیه کنین و اجازه بدین سینک در خطر هوا خشک شه.

۵. ظرفای کثیف

درسته که بعضی وقتا پس از خوردن یک وعده غذای خوش مزه شستن ظرفای کثیف کار سختی به نظر می رسه و ترجیح میدید تا این کار رو به روز بعد موکول کنین، اما باید بدونین که این کار، باعث می شه تا باقی موندهای غذا در بشقابا و لکهای مربوط به سس و روغن و موارد دیگر، حشرات جور واجور رو جذب کنه. از طرف دیگر لکها هرچه دیرتر شسته شن، سخت تر از بین خواهند رفت. پس بهترین کار اینه که بی معطلی پس از صرف غذا، ظرفا رو بشورید تا خودتون هم در تمیزی اونا کار راحت تری داشته باشین.

۶. قهوه ساز

۷ چیزی که باید هر روز تمیز شن آموزشی

الان، قهوه نوشیدنی بسیار محبوبی در بین خونواده هاست و خیلیا به نوشیدن روزانه، کمه کم یک فنجون یا حتی یک لیوان قهوه عادت دارن. واسه همین هم قهوه ساز کم کم در حال تبدیل شدن به وسیله ای لازم در خونه هاست. اما جالبه بدونین که قهوه ساز یکی از بهترین جایا واسه تجمع باکتری و آلودگیه و باید هر روز تمیز شه. کارشناسان نظافت منزل پیشنهاد میدن که پس از هر بار استفاده از قهوه ساز، بخشای جداشدنی اونو جدا کنین و با استفاده از آب گرم و صابون بشورید. الان خیلی از این قطعات قابل شست وشو در ماشین ظرف شویی هم هستن. سعی کنین قسمتای دیگر قهوه ساز رو هم که امکان ریختن قهوه روی اونا هست، پاک کنین.

۷. سطوحی مثل کف آشپزخانه

همه ما معمولا پس از اینکه یک وعده غذای خوش مزه آماده کردیم، ممکنه کمی هم کثیف کاری کرده باشیم. پس، لکهای روی کف آشپزخانه می تونن خیلی سریع حشرات مختلفی رو جمع کنن. واسه همین هم پیشنهاد می شه پس از آشپزی یا هر کار دیگری که باعث کثیفی کف آشپزخانه تون شده، اونو تی بکشین که خوشبختانه کار ساده ایه و زمان زیادی هم نمی برد.دسته‌ها: آموزشی