معمولا بزرگترها بیشتر از خوشحال بودن کودکان به موفقیت اونا اهمیت میدن. انتخاب کلاسای آموزشی یا برنامه ریزی واسه دانشگاه و انتخاب رشته تحصیلی که به بچه ها کمک کنه در آینده شغل بهتری پیدا کنن، و مواردی مثل این واسه اونا بیشتر مهمه.

۷ ویژگی رفتاری کودکان خوشحال که والدین باید بدونن آموزشی

 

والدین به این موارد بسیار توجه می کنن، ولی اون قدر که باید و شاید به مسائلی که بچه ها رو خوشحال می کنه، توجه نشون نمی دن.

زمانی زمان کودکی با بازیای بیرون از خونه، و بدون حضور موبایل و تبلت طی می شد. اون زمان، بچه ها بدون داشتن وسیله و وسیله ای خاص بازی می کردن، یاد می گرفتن و اجتماعی بار می اومدن؛ مهم تر از همه، خوشحال تر بودن.

۷ ویژگی رفتاری کودکان خوشحال که والدین باید بدونن آموزشی

این روزها زندگی طبق برنامه ای مشخص پیش میره. بچه ها باید در کلاسای جور واجور شرکت کنن و حتی کاردستی هاشون هم تکراری و محدوده. این روزها جای خالی بازیای آزادانه، خلاقیت و انجام کارای بدون برنامه بیشتر احساس می شه.

۷ ویژگی رفتاری کودکان خوشحال که والدین باید بدونن آموزشی

خلاقیت-خلاق

البته هنوزم خیلی از بچه ها خوشحالند و در حیاط پشتی خونه شون، زندگی ای پر از هیجان و تازگی دارن. اما بسیاری هم خوشحال نیستن و فقط دارن از یک برنامه پیروی می کنن و این واقعا مایه ی خجالته، چون شادی حق همه بچه هاست.

۱. کودکان خوشحال به موقع غذا می خورن

۷ ویژگی رفتاری کودکان خوشحال که والدین باید بدونن آموزشی

شاید با خود فکر می کنین این که کاری نداره. بازم فکر کنین. تا حالا اون قدر گرسنه شدین که دل تون بخواد جیغ بکشین؟ وقتی بچه ها خوراکی شون رو از دست میدن یا وقتی مجبورند دو ساعت صبر کنن تا وقت ناهار خونواده برسه، دقیقا همین حس رو دارن.

۷ ویژگی رفتاری کودکان خوشحال که والدین باید بدونن آموزشی

تغذیه کودکدر بازه های زمانی منظم باعث می شه مغز و بدن در حال رشد اون به منبع غذایی کافی دسترسی داشته باشه و کودک بتونه گرسنگی اش رو کنترل کنه. وقتی بچه ها آروم و سیر هستن، بیشتر شادند.

۲. برنامه خواب منظم دارن

خواب کودک هم نکته بسیار مهمیه. بله، بله، درسته خواباندن بعضی از بچه ها راحت تره اما این مسئله نباید باعث شه اجازه بدیم کودک هر زمان دلش خواست، بخوابه. بچه ها به خواب احتیاج دارن و باید این موضوع رو به اونا آموزش بدیم. وقتی بچه ها خیلی خسته ان، بدعنق می شن اما وقتی خوب استراحت کردن و آماده ان تا روز خوبی داشته باشن، خوشحال ترن. پس «خواب» (و برنامه خواب منظم) رو در اولویت بذارین.

۳. بی برنامه بازی می کنن

۷ ویژگی رفتاری کودکان خوشحال که والدین باید بدونن آموزشی

بازی کردن بدون برنامه قبلی، یکی دیگر از رازهای کودکان شاده. به نظر می رسه هنر بدون برنامه بازی کردن یکی از کمبودهای این روزهاست. الان بچه ها سرشون با برنامه های جور واجور شلوغ شده و محو اسباب بازیایی هستن که به جای اونا بازی می کنن. بهتره در برنامه شلوغ اونا تجدیدنظر کنین و زمانی رو خالی بذارین تا بتونن با هم بازی کنن. بازی واسه روح، خوبه.

۴. اجازه دارن احساسات شون رو بگن

بچه ها هنگام عصبانیت فریاد میزنن. وقتی ناراحتند گریه می کنن. حتی وقتی نمی دونن چه احساسی دارن، پاها رو به زمین می کوبن یا دور اتاق می دوند. جلوی اونا رو نگیرید، چون به بیان احساسات شون احتیاج دارن. بزرگترها وقتی حال شون خوب نیس به یک دوست زنگ میزنن و خودشون رو خالی می کنن ولی بچه ها قادر به انجام این کار نیستن. ساکت کردن و سرزنش اونا در جمع هیچ کمکی نمی کنه. اجازه بدین با روش خودشون، خودشون رو تخلیه کنن و بعد به اونا پیشنهاد کمک بدین. عصبانیت بچه ها شاید واسه لحظاتی کوتاه شما رو دستپاچه کنه ولی بهتر از اینه که بهش اجازه ندین احساساتش رو بروز بده و باعث شید در درازمدت دچار مشکلاتی مثل مشکلات خوردن، افسردگی یا دیگر مسائل روحی شن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۸ روش واسه بهبود قدرت مشاهده

۵. می تونن انتخاب کنن

بچه ها روی زندگی خود کنترل زیادی ندارن و این بقیه هستن که منظم به اونا میگن کجا برن، چیکار بکنن و چی بخورند. اگه به اونا اجازه بدین کمی کنترل شرایط رو به دست بگیرن، قدم بزرگی در خوشحال کردن شون ورداشته اید. اجازه بدین خودشون لباس هاشون رو انتخاب کنن. اجازه بدین هفته ای یک بار انتخاب کنن که چه غذایی می خوان بخورند. از اونا بپرسید دوست دارن به چه کلاسی برن. به اونا فرصت تصمیم گیری بدین و بعد ببینین چه جوری لبخند به شکل شون برمیگرده.

۶. حس می کنن شما به حرف هاشون گوش میدید

۷ ویژگی رفتاری کودکان خوشحال که والدین باید بدونن آموزشی

بچه ها حس و درک بالایی دارن. حتی کودکان نوپا هم متوجه می شن که شما با جون و دل به اونا گوش میدید یا حواس تون پرته و بدون توجه به اونا جواب میدید. وقتی بچه ها حس کنن والدین واقعا به اونا گوش میدن، بیشتر احساس نزدیکی و صمیمیت می کنن. همین موضوع باعث افزایش اعتماد به نفس کودکان و شادی اونا می شه. پس وقتی بچه ها حرف میزنن به اونا گوش بدین. این روش، بهترین راه واسه ایجاد ارتباطی صمیمی و رو راست با کودکه و باعث می شه اون خوشحال تر باشه.

و اما می رسیم به مورد آخر که از همه مهم تره.

۷. کودکان خوشحال عشق بی قید و شرط رو تجربه می کنن

بچه ها زیاد خراب کاری می کنن. به اونا می گین روی مبل بالا و پایین نپرند ولی گوش شون بدهکار نیس و به کارشون ادامه میدن و بعد گریه می کنن. بچگی زمان آزمون و خطاست و اونا بعضی وقتا احتیاج دارن چیزای مختلفی رو تجربه کنن. باید اونا رو ببخشین و در هر صورت دوست شون داشته باشین.

وقتی بچه ها بفهمن والدین اونا رو دوست دارن و هر اتفاقی که بیفته از اونا پشتیبانی می کنن، کمتر خود رو به دردسر میندازن. با اعتماد به نفس بیشتری تصمیم می گیرن و یاد می گیرن همه آدما ممکنه اشتباه کنن ولی همیشه می تونن اشتباه خود رو اصلاح کنن.

وقتی بچه ها بدونن والدین شون در هر شرایطی کنارشون هستن، شادترند. 


دسته‌ها: آموزشی