دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه عوامل بازدارنده میزان مشارکت زنان شهرستان جهرم در فعالیتهای ورزش تفریحی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

مقدمه

در این فصل به مطالعه زمینه نظری موضوع، ادبیات و پیشینه پژوهش پرداخته و سپس به ارائه تحقیقات انجام شده در این و کشورهای خارجی اقدام می شود.

ادبیات پژوهش      

نگاهی به تحولات جایگاه زن از منظر تاریخی

الیزابت بادنتر بنا به تحقیقات خویش چنین می گوید بر نخستین جوامع بشری نه نظام مادر سالاری حاکم بوده نه نظام پدر سالاری، بلکه زن و مرد پیش از تاریخ و در آغاز تاریخ وظایف و مشاغل مختلفی داشتند اما همکار و مکمل هم بودند و هیچ چیز از پیش این برتری یکی بر دیگری نبود، بالعکس بر اثر تعاون و تشریک مساعی مناسبات متعادل و متوازنی بین آنان پدید آمده و استحکام یافته بود. در آن زمان زن و مرد هر یک از قدرت و توانایی خویش برای تأمین معاش استفاده می کردند. به همین علت بر اثر تفکیک قوا و وظایف نوعی تعادل و توازن بین زن و مرد به وجود آمده و ارزش یکی برابر با ارزش دیگری بود (43).

اما پس از دوران گردآوری خوراک و شکار، یعنی در عصر نوسنگی، زن قدرت بسیار می یابد و شأن و منزلتی شایان کسب می نماید. زیرا در این دوران، کار زن کشاورزی و مشغله مرد دامداری می باشد. پس زن به اقتضای کار و اشتغالش، مادر و سرور طبیعت دانسته می شود و کیش وآیین پرستش زن ایزدان رواج می یابد. منتهی رواج کیش پرستش الهه مادر در آن روزگار بدین معنا نیست که نظام مادر سالاری قدرتمندی حاکم بوده و مردان جز قدرت لایموت نصیبی نداشته اند. بلکه به احتمال قوی مردان صاحب قدرت سیاسی و در اعمال قدرت اقتصادی نیز با زنان سهیم بوده اند. اما با این حال دوران نو سنگی دوره فرمانروایی مادر می باشد و از قدرت مرد نسبتاً کاسته می شود (43).

از این دوران نسبی تعاون و همکاری زن و مرد زمانی طولانی یعنی حدود 30,000 سال طول می کشد. اما از این دوران به بعد تاریخ مناسبات زن و مرد مشحون به نزاع و ستیز می شود و مرد می کوشد تا زن را از میدان بیرون رانده و فرمانروای مطلق باشد و به همین جهت ارتباط متعادل بین آنان دچار آسیب می شود و دوران پدرسالاری مطلق آغاز می شود. در این دوران زنان کم کم حکم اموال را می یابند و خرید و فروش می شوند و مردان در آنان به چشم کالای خویش می نگرند. از لحاظ تاریخی نظام پدر سالاری درعصر مفرغ بر سراسر خاورمیانه حکم فرماست. در این دوران انقلابی مذهبی صورت می گیرد و خدای همه توان، جایگزین زن ایزدان می شود. در مدت زمانی کمتر از یک هزار سال، برهما، یهود، رئوس و ژوپیتر در کسوت پدران نوع بشر پدیدار شده و مادران را از اریکه قدرت به زیر می کشند. چنانچه گویی مردان خداوند را آفریده اند تا قدرت پدرانه خویش را بهتر استحکام بخشند زیرا که در واقع، خدا- پدر، الهه- مادر را از صحنه بیرون می کند. این انقلاب عظیم ساحتی عالمگیر دارد و در یونان نیز دیده می شود (43).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  اهداف

اهداف کلی: مطالعه عوامل بازدارنده و میزان مشارکت زنان شهرستان جهرم در فعالیت ورزش تفریحی؛ طبق مدل سلسله مراتبی عوامل بازدارنده اوقات فراغت.

اهداف ویژه:

1- تعیین ترکیب عوامل سه گانه مدل و ترکیب قرارگیری آنها در مشارکت بانوان شهرستان جهرم؛

2- تعیین اولویت عوامل فردی بازدارنده از مشارکت بانوان در فعالیتهای ورزش تفریحی شهرستان جهرم؛

3- تعیین اولویت عوامل بین فردی بازدارنده از مشارکت بانوان در فعالیتهای ورزش تفریحی شهرستان جهرم؛

4- تعیین اولویت عوامل ساختاری بازدارنده از مشارکت بانوان در فعالیتهای ورزش تفریحی شهرستان جهرم؛

5- تعیین ترکیب عوامل سه گانه مدل و مطابقت آن با وضعیت خصوصیات فردی بانوان (سن، تأهل، شغل، تعداد فرزند وتحصیلات) در شهرستان جهرم؛

6- تعیین میزان مشارکت بانوان شهرستان جهرم در فعالیتهای ورزش تفریحی برحسب خصوصیات فردی (سن، تأهل، شغل، تعداد فرزند وتحصیلات).

 دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه مطالعه عوامل بازدارنده میزان مشارکت زنان شهرستان جهرم در فعالیتهای ورزش تفریحی

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت PDF):

پایان نامه مطالعه عوامل بازدارنده میزان مشارکت زنان شهرستان جهرم در فعالیتهای ورزش تفریحی

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

پایان نامه

لینک متن کامل پایان نامه رشته حقوق با عنوان : مطالعه عوامل بازدارنده میزان مشارکت زنان شهرستان جهرم در فعالیتهای ورزش تفریحی  با فرمت ورد