دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه عوامل بازدارنده میزان مشارکت زنان شهرستان جهرم در فعالیتهای ورزش تفریحی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

اهمیت و ضرورت انجام پژوهش

تاریخ بیانگر تمایلات درونی بشر به فعالیتهای جسمانی می باشد. در جوامع بدوی و یا در فرهنگ باستانی ملل مشرق زمین برنامه های تربیت بدنی سازمان یافته ای وجود نداشته لیکن فعالیتهای بدنی بخش لاینفک زندگی روزمره را تشکیل می داد و بدنهای سالم و پرورش یافته از خصوصیات ظاهری مردم بود. فعالیتهای جسمانی آنها، به شکار، کوشش برای تهیه غذا، برپاکردن پناهگاه و محافظت خود از محیط مخاطره آمیز محدود می شود (آزاد 1374ص370و398). اختراع ماشینها و وسایل الکترونیکی، صرفه جویی در نیروی کار، مشاغل کم تحرک و غیرفعال وافزایش اوقات فراغت را تمدن جدید برای بشر به ارمغان آورد.

در تحقیقی که در کانادا انجام گرفته می باشد مشخص شده می باشد که مشارکت در ورزش می تواند موجب افزایش اعتماد به نفس زنان شود. دختران دانش آموز ورزشکار 92% کمتر از دانش آموزان غیر ورزشکار به مواد مخدر روی آوردند و نیز 89% کمتر حامله می شوند و نسبت به دانش آموزان غیر ورزشکار سه برابر بیشتر از دبیرستان فارغ التحصیل می شوند. زنان ورزشکار 3/17% بیش از غیر ورزشکاران کاهش جرائم نشان می دهند (مرکز تندرستی و سبک زندگی کانادا،2002).

فعالیت های بدنی و تحرک جسمی می تواند میزان سلامتی، قدرت دفاعی و توان جسمی زنان را چند برابر کند و از بیماریهای گوناگون مانند سرطان رحم، فشار خون بالا، سکته قلبی، قند، پوکی استخوان و… جلوگیری کند. در حال حاضر، بیماریهای قلبی و عروقی علت مرگ 50 درصد زنان بالای 50 سال در کشورهای درحال توسعه شناخته شده می باشد و بیش از 100 میلیون نفر از زنان جهان به بیماری دیابت که موجب کوری، صدمه دیدگی اعصاب، نارسایی کلیه، زخم پا یا  قطع پا می شود، مبتلا هستند. در صورتی که می توان با فعالیت جسمی به میزان قابل توجهی از این بیماریها کاست. زنان و مخصوصاً آنها که قبل از سن یائسگی هستند، نسبت به مردان امکان بیشتری دارد که به پوکی استخوان مبتلا شوند و فعالیتهای جسمی مانند پیاده روی و دویدن آهسته در دوران کودکی و نوجوانی و جوانی موجب می شود که اسکلت بدن آنها سالم بماند و دچار پوکی استخوان نشوند (13).

فعالیت بدنی و تحرک جسمی برای همه سنین زندگی مفید می باشد و زنان مسن از این قاعده مستثنی نیستند. مشارکت افراد در فعالیتهای ورزشی می باشد که می تواند موجب کاهش و به تأخیر انداختن ناتواناییهای جسمی ناشی ازکهولت سن شود. محققان می گویند: زندگی پرتحرک در افراد مسن (خصوصاً زنان) باعث می شود که آنها بتوانند زندگی اجتماعی بهتری داشته باشند و با افراد دیگر در هر سن و سال ارتباط داشته باشند و انعطاف پذیری و تعادل جسمی در افراد مسن می تواند از زمین خوردن آنها که یکی از بزرگترین ناتوانیها در افراد مسن می باشد، جلوگیری کند. به گفته این محققان، فعالیت بدنی می تواند تأثیر بسیار مهمی در جلوگیری از بیماریهای روانی و جنون پیری ایفا کند و با در نظر داشتن اینکه 20 سال آینده تعداد زنان بالای 60سال کشور افزایش  پیدا می کند، جلوگیری و به تعویق انداختن بیماریهایی که به سنین بالا تعلق دارد، بایستی در اولویت قرار گیرد و فعالیتهای بدنی می تواند تأثیر خیلی خوبی در این زمینه داشته باشد ( 13).

تحقیقات نشان داده اند درجوامعی که نارسایی های کمی و کیفی در ورزش هست، عقب افتادگی آن جامعه نیز چشمگیر می باشد. این در حالی می باشد که علما و بزرگان کشورمان ورزش کردن را برای مرد و زن مسلمان لازم می دانند و در اسلام پرورش بدن به معنی مراقبت و حفظ سلامت و بهداشت بسیار مورد تأکید قرار گرفته می باشد که در این میان سازندگی و سلامت جسمانی- روانی و اخلاق و معنویت جامعه زنان می تواند کار ساز و مؤثر باشد که ایجاد انگیزه و علاقمندی به ورزش در بین زنان و دختران یکی از ضرورتهای اجتماعی و فرهنگی می باشد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  اهداف

اهداف کلی: مطالعه عوامل بازدارنده و میزان مشارکت زنان شهرستان جهرم در فعالیت ورزش تفریحی؛ طبق مدل سلسله مراتبی عوامل بازدارنده اوقات فراغت.

اهداف ویژه:

1- تعیین ترکیب عوامل سه گانه مدل و ترکیب قرارگیری آنها در مشارکت بانوان شهرستان جهرم؛

2- تعیین اولویت عوامل فردی بازدارنده از مشارکت بانوان در فعالیتهای ورزش تفریحی شهرستان جهرم؛

3- تعیین اولویت عوامل بین فردی بازدارنده از مشارکت بانوان در فعالیتهای ورزش تفریحی شهرستان جهرم؛

4- تعیین اولویت عوامل ساختاری بازدارنده از مشارکت بانوان در فعالیتهای ورزش تفریحی شهرستان جهرم؛

5- تعیین ترکیب عوامل سه گانه مدل و مطابقت آن با وضعیت خصوصیات فردی بانوان (سن، تأهل، شغل، تعداد فرزند وتحصیلات) در شهرستان جهرم؛

6- تعیین میزان مشارکت بانوان شهرستان جهرم در فعالیتهای ورزش تفریحی برحسب خصوصیات فردی (سن، تأهل، شغل، تعداد فرزند وتحصیلات).

 دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه مطالعه عوامل بازدارنده میزان مشارکت زنان شهرستان جهرم در فعالیتهای ورزش تفریحی

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت PDF):

پایان نامه مطالعه عوامل بازدارنده میزان مشارکت زنان شهرستان جهرم در فعالیتهای ورزش تفریحی

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

پایان نامه

لینک متن کامل پایان نامه رشته حقوق با عنوان : مطالعه عوامل بازدارنده میزان مشارکت زنان شهرستان جهرم در فعالیتهای ورزش تفریحی  با فرمت ورد