دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه عوامل بازدارنده میزان مشارکت زنان شهرستان جهرم در فعالیتهای ورزش تفریحی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

عوامل بازدارنده ساختاری

تحقیقات انجام شده در این ارتباط بر سه محور فعالیتهای زنان، مهاجران و گروههای مختلف تقسیم شده اند. اشتغال زنان علاوه بر مزایایی که دارد، هزینه هایی مانند استرس زمان و کاهش وقت، انبوه وظایف شغلی و خانوادگی برای شرکت در فعالیتهای اوقات فراغت به همراه دارد. در تحقیقی که زیبلند و همکاران[1] (1988) انجام شد مشخص گردید که دو دلیل باعث می شد تا زنان در برنامه های ورزشی حفظ سلامت و لاغری شرکت نکنند عبارت بود از موانع درونی (نظیر عدم علاقه، تنبلی و عدم داشتن وقت کافی) و موانع خارجی (نظیر عدم وسایل نقلیه ، نداشتن شهریه کلاسها). تحقیقات نشان داده اند که عوامل بازدارنده ساختاری از مهمترین عواملی هستند که به عنوان بازدارنده زنان از مشارکت در فعالیتهای اوقات فراغت مسخص شده اند (46).

پژوهشهای انجام شده بر اوقات فراغت زنان ایران نشان داد که عوامل بازدارنده ساختاری شرکت در فعالیتهای ورزشی می باشد. عوامل بازدارنده فرهنگی که بر نگرشهای سنتی استوار می باشد و مفهوم اجتماعی اوقات فراغت، تأثیر بسیار مهمی در بازدارندگی زنان از شرکت در فعالیتهای اوقات فراغت دارند اما سایر عوامل بازدارنده اقتصادی، اجتماعی و انتظارات خانوادگی به عنوان مهمترین عوامل بازدارنده زنان از شرکت در فعالیتهای اوقات فراغت زنان ایرانی درجه بندی شده اند (64).

عوامل بازدارنده که مهاجران با آن روبرو بودند شامل مشکلات زبان، عدم آشنایی با روشهای جدید زندگی در کشور میزبان و جداسازی اجتماعی، کمبود زمان و پول و نیز عدم وجود باشگاه یا سازمان ورزشی و عدم داشتن برنامه خاصی مختص مهاجران (64).

در پژوهشی که توسط اسمیت[2] (1987) بر توریسم ورزشی معلولین انجام گرفت سه موانع درونی (حاصل عملکردهای شناختی، فیزیکی و روانی)، موانع محیطی (محدودیتهای محیطی) و موانع تعامل (تعامل توریسم با محیط پیرامون) موجب کاهش لذت بخشی توریسم برای معلولین می شود (46). نتایج حاصل از تحقیقات نشان می دهند که عوامل بازدارنده بطور جهانی دارای یک طبقه بندی ثابت می باشد که شامل هزینه مشارکت، وقت و سایر تعهدات، مشکلات تأسیسات، جداسازی (اجتماعی و جغرافیایی)، فقدان مهارت و توانایی. تجزیه عوامل بازدارنده بین افراد و گروهها متفاوت می باشد و هیچیک از مجموعه ها و یا افراد جامعه از تجربه عوامل بازدارنده بی نصیب نمی مانند و به نوعی آن را تجربه می کنند (82).

[1] – Ziebland  et al

[2] – Smith

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  اهداف

اهداف کلی: مطالعه عوامل بازدارنده و میزان مشارکت زنان شهرستان جهرم در فعالیت ورزش تفریحی؛ طبق مدل سلسله مراتبی عوامل بازدارنده اوقات فراغت.

اهداف ویژه:

1- تعیین ترکیب عوامل سه گانه مدل و ترکیب قرارگیری آنها در مشارکت بانوان شهرستان جهرم؛

2- تعیین اولویت عوامل فردی بازدارنده از مشارکت بانوان در فعالیتهای ورزش تفریحی شهرستان جهرم؛

3- تعیین اولویت عوامل بین فردی بازدارنده از مشارکت بانوان در فعالیتهای ورزش تفریحی شهرستان جهرم؛

4- تعیین اولویت عوامل ساختاری بازدارنده از مشارکت بانوان در فعالیتهای ورزش تفریحی شهرستان جهرم؛

5- تعیین ترکیب عوامل سه گانه مدل و مطابقت آن با وضعیت خصوصیات فردی بانوان (سن، تأهل، شغل، تعداد فرزند وتحصیلات) در شهرستان جهرم؛

6- تعیین میزان مشارکت بانوان شهرستان جهرم در فعالیتهای ورزش تفریحی برحسب خصوصیات فردی (سن، تأهل، شغل، تعداد فرزند وتحصیلات).

 دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه مطالعه عوامل بازدارنده میزان مشارکت زنان شهرستان جهرم در فعالیتهای ورزش تفریحی

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت PDF):

پایان نامه مطالعه عوامل بازدارنده میزان مشارکت زنان شهرستان جهرم در فعالیتهای ورزش تفریحی

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

پایان نامه

لینک متن کامل پایان نامه رشته حقوق با عنوان : مطالعه عوامل بازدارنده میزان مشارکت زنان شهرستان جهرم در فعالیتهای ورزش تفریحی  با فرمت ورد